Пергамон и Червената базилика в Бергама

by Elena Koleva

Червената базилика в Бергама

Бергама е град в Измир, Турция. Намира се северно от река Бакърчай на по-малко от 30 км. от Егейско море. Старото име на Бергама е Пергам – античен град, който макар и за кратко е бил един от най-могъщите древни градове. Руините на града се намират на около 4 км. от Бергама.

Измежду бележитите руини на Бергама са светилището на Асклепий – храм на древногръцкия бог на лечението и медицината, Червената базилика или Къзъл Авлу, Селчук Минаре, Чукурхан кервансарай (крайпътна странноприемница), Ташхан кервансарай, джамията Шадърванлъ и величествената джамия на Бергама.

Градът е известен с памука, златото и висококачествените си килими.

Бергама

Бергама

Червената базилика е най-високият римски храм в Анадола. Включена е в списъка на Юнеско за световно наследство.

Червената базилика

Базиликата е построена през римската империя по времето на Адриан (117-138 г.) като храм, посветен на боговете Серапис и Изида. Това е една от най-големите римски структури, все още оцелели от древногръцки свят. По-късно, през византийската епоха, тя е превърната в църква и посветена на апостол Йоан, който по-рано наричал този грандиозен езически храм трона на дявола.

Това е Sekhmet, египетско божество символ на сила и сила, представено с тялото на жена и главата на лъвица.

Окото

Червената базилика, Бергама

Базиликата отвътре

Пергамон

Пергамон или Пергам е старото име на Бергама. Акрополът се намира на четири километра от Бергама на върха на хълм. Според  древногръцката митология Пергам, син на Андромаха и Хелен, след смъртта на баща си се преместил в Мала Азия и основал град, който нарекъл на свое име.

В Пергам е събрана втората по големина библиотека в античността, предхождана само от Александрийската. По-късно Марк Антоний изнася всичките 200 000 книги в Римски Египет. Започвайки да конкурира библиотеката в Александрия, египтяните забраняват продажбата на папирус на Пергам. Тогава Пергам си създава нов материал за писане – пергамент, направен от животинска кожа, вместо от тръстика. По-късно библиотеката на Пергам е транспортирана в Александрия от Клеопатра, където остава до VІІ в.сл.Хр., когато е унищожена от фанатичния халиф Омар, според който книгите са антиислямски.

Пергам е известен и с едни от най-древните душ-кабини. Разкопките са разкрили цял комплекс от душове, в който водата се е изливала върху къпещите се и след това е преминавала към следващия душ, докато накрая се е стичала в отводнителната система.

Храмът на император Траян или Траяниумът

Пергамон

Пергамон

Разкопките около античния град Пергамон започват едва в началото на 20в

Тази гледка беше изненада

Амфитеатърът на Пергамон е изключително стръмен и внушителен

Поглед към Бергама

Храмът на Атина, който се смята за най-древният храм, носещ нейното име. Бил е украсен с изображения на свещени птици – орела на Зевс и совите на Атина.

Руини

 


-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –


 

[BTEN id=“1179″]

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?