Червената базилика в Бергама
Бергама е град в Измир, Турция. Намира се северно от река Бакърчай на по-малко от 30 км. от Егейско море. Старото име на Бергама е Пергам – античен град, който макар и за кратко е бил един от най-могъщите древни градове. Руините на града се намират на около 4 км. от Бергама.
Измежду бележитите руини на Бергама са светилището на Асклепий – храм на древногръцкия бог на лечението и медицината, Червената базилика или Къзъл Авлу, Селчук Минаре, Чукурхан кервансарай (крайпътна странноприемница), Ташхан кервансарай, джамията Шадърванлъ и величествената джамия на Бергама.
Градът е известен с памука, златото и висококачествените си килими.
Пергамон
Пергамон или Пергам е старото име на Бергама. Акрополът се намира на четири километра от Бергама на върха на хълм. Според древногръцката митология Пергам, син на Андромаха и Хелен, след смъртта на баща си се преместил в Мала Азия и основал град, който нарекъл на свое име.
В Пергам е събрана втората по големина библиотека в античността, предхождана само от Александрийската. По-късно Марк Антоний изнася всичките 200 000 книги в Римски Египет. Започвайки да конкурира библиотеката в Александрия, египтяните забраняват продажбата на папирус на Пергам. Тогава Пергам си създава нов материал за писане – пергамент, направен от животинска кожа, вместо от тръстика. По-късно библиотеката на Пергам е транспортирана в Александрия от Клеопатра, където остава до VІІ в.сл.Хр., когато е унищожена от фанатичния халиф Омар, според който книгите са антиислямски.
Пергам е известен и с едни от най-древните душ-кабини. Разкопките са разкрили цял комплекс от душове, в който водата се е изливала върху къпещите се и след това е преминавала към следващия душ, докато накрая се е стичала в отводнителната система.
Храмът на император Траян или Траяниумът
Разкопките около античния град Пергамон започват едва в началото на 20в
Тази гледка беше изненада
Амфитеатърът на Пергамон е изключително стръмен и внушителен
Поглед към Бергама
Храмът на Атина, който се смята за най-древният храм, носещ нейното име. Бил е украсен с изображения на свещени птици – орела на Зевс и совите на Атина.
Руини