Как да организираме сами мечтаното пътуване?

Как да организираме сами мечтаното пътуване?

by Elena Koleva
Как да си организираме сами мечтаното пътуване?

Здравейте, пътешественици! Всички от нас поне веднъж сме си задавали въпроса „Как да организираме сами мечтаното пътуване?“. Прекарвали сме часове наред с натежали глави и зачервени очи в търсене на самолетни билети, места за настаняване, проучване на транпсорт. Лутали сме се между десетките въпроси, които имаме и стотиците отговори в мрежата, които получаваме и които, в крайна сметки, ни объркват още повече. Познато ли ви е? Стоп, можем да спрем до тук! В тази публикация ще дам отговор на въпросите ви, както и ще разсея съмненията ви дали изобщо си струва да се захванем да организираме мечтаното пътуване сами?

Съдържание:

Но преди да започна да говоря по темата, искам да ви обърна внимание с какво тази публикация се отличава от другите подобни десетки, дори стотици публикации в мрежата и защо трябва да я прочетете и запазите като настолна книга при организиране на вашите бъдещи пътувания. Нека видим:

  • Написана е на достъпен език.
  • Съветите, които ще получите, не са само сухи съвети от типа „резервирайте тук“, „отидете там“, а са практически ориентирани как точно да го направите.
  • Препоръките са изготвени на база личен опит и извлечени поуки от грешки, допускани при организиране на самостоятелни пътувания през годините.
  • Ще намерите полезни съвети при пътуване с деца или трудно подвижни хора, защото често ги забравяме, но и те са част от нашия свят и искат да пътуват точно колкото вас и мен.

Приятно четене!

Как да организираме сами мечтаното пътуване?

И вие ли сте от хората, които често са тръгвали да организират сами мечтаното пътуване, но накрая са се отказвали и прибягвали до услугите на туристическа агенция? Защото:

  • „ами те евтините полети са само много рано сутрин“ или
  • „ама летището не е в града като в София, а на 30 км, как да се придвижа?“ или
  • “ аа, не! наемането на рент-а-кар е много скъпо“ или
  • този хотел няма паркинг, къде да я оставя тази кола?“ или
  • „как точно да стигна до.. примерно Катедралата на Севиля, много е объркано?“ или
  • „как да избера точно кои забележителности да посетя? изисква се много четене, я по-добре с агенция и водач“.

Преглъщате, но все пак се записвате се на почивка или екскурзия с агенция. Дано да сте попаднали на някоя от тези, с които наистина си струва да пътувате. Малко са, но ги има. В повечето случаи, обаче, се прибирате недоволни, защото групата е била с много хора, някои от тях шумни, други непрекъснато закъсняващи, трети – обсебващи. Или водачът не е бил на нивото, каквото очаквахте. Или обекта, който толкова много сте искахте да видите, не е бил включен в обиколката. И сте разочаровани, но не искате да го признаете.

Други хора, обаче, не се отказват толкова лесно и на пръв поглед успяват да организират мечтаното пътуване. Но често се случва и те да се приберат разочаровани, защото резултатът не е оправдал очакванията, които са имали. Нека видим някои от причините защо се получава така.

Най-често допусканите грешки при организиране на самостоятелно пътуване

Неправилно избрана дестинация

Особено, ако не пътувате сами.

Например: съпругът ви е организирал пътуване до Португалия, но поради краткото време, с което разполагате, се е съсредоточил в района на Порто, докато вие искате да обикаляте живописните плажове на Алгарве. И докато се разхождате, примерно в Брага, умът ви е все на морето. Или искате да изненадате приятелка за рождения й ден и спонтанно й организирате почивка в Мароко, без да проучите предварително дали приятелката ви харесва арабския свят или не и как ще се почуства там.

Неоптимално изготвен маршрут

В някои от дните преходите ви са тежки и дълги, в други дни се чудите какво да правите. Или решавате  всеки ден да нощувате на различно място, но пътувате с човек, който предпочита по-уседналия начин на живот или удобствата. Или сте изготвили маршрута така, че да не е удобен за пътуване с малки деца или трудно подвижни хора. Например дълъг преход без бензиностанция или място за почивка по пътя.

Неподходящ сезон

Защото непрестанният дъжд, силният вятър или прекомерно високите температури са в състояние да скапят почивката на всеки.

Тук не става въпрос за бюджетно пътуване извън сезона.

Твърде претоварена със забележителности програма

На всички ни се е случвало да препускаме като луди в гонене на поредната забележителност.

А истински ценното е, пътувайки, не да бързаме да снимаме поредната църква, а да поспрем и да се потопим в местната култура, атмосфера, както и да общуваме с местните хора.

Наблягаме на хотела твърде много

Прекарваме повече време в хотела, отколкото навън. Фокусираме се повече какъв хотел да изберем, отколкото какво да видим. Тук, разбира се, изключвам пътувания по различен тип повод.

Прекарваме часове в задръствания

Прекарваме часове в задръствания, защото не сме съобразили, че е час пик.

Вие може да сте на почивка, но останалите хора са на работа и учениците са на училище. Изберете внимателно часа на тръгване и приблизителния час на пристигане, за да избегнете час пик и да не пристигнете накрая изнервени и без желание за нищо.

Звучат ли ви познато тези примери? Вероятно да. А мога да дам още десетки подобни.

Затова целта ми е с полезни съвети и насоки да избегнем тези, на пръв поглед, нищо и никакви препъни камъчета и да се превърнем в третия тип хора, тези, които организират сами мечатното пътуване и го правят. При това успешно.

Избор на дестинацията

Как да изберем дестинацията и да сме сигурни, че това е правилната дестинация за нас? Ето някои помощни въпроси, които ще ви насочат и ще ви помогнат да разберете отговора на този въпрос.

  • На първо място си отговорете на въпроса защо искате да отидете точно там? Сбъдвате мечта? Мястото е провокирало любопитството ви по някакъв начин. Какъв? Или се водите по поредната мода или тенденция, налагана от социалните мрежи?
  • Каква е целта на пътуването – лежерна почивка или проучване и изследване на региона? Отпуската си ли ще прекарате там (лятна, зимна или ваканция с децата) или сте планирали кратка почивка, примерно дълъг уикенд?
  • С кого смятате да пътувате? Изключително важен въпрос. Ако сте на една вълна с придружителя си, добре, но ако не сте?
  • А може би пътуването провокирано от някое конкретно събитиекулинарен или културен фестивал, изложба, концерт. Ако е така, смятате ли да обикаляте наоколо или само отивате и си тръгвате?
  • Бюджетни самолетни билети ли ви попаднаха? А какво стана с пестенето на пари за.., примерно, Перу?

Много често ме питат самата аз как избирам местата, които искам да посетя. Отговорът е – фотографски. Вълнуват ме природата, уникалната архитектура, автентичните места, различните хора и култури.

Помислете вас какво ви провокираисторията, архитектурата, кулинарията, мегаполисите, шопинга или колоритните уникални места.

Избор на период

Периодът на пътуването е следващото нещо, за което трябва да помислите.

Направете предварително проучване дали в избрания от вас период няма голямо културно или спортно събитие, концерт на световнозвестна група или изпълнител, футболен мач на известен отбор, бизнес форум или изложение.

Защото рискувате местата за настаняване да са ограничени, а цените – високи.

Например: когато пътувахме до Севиля се оказа, че съм избрала за посещение двата дни точно преди финала на купата на Уефа. Не си бях направила труда да проверя предварително и в резултат се наложи да нощуваме на 20 км от Севиля, т.к. местата за нощуване бяха заети, а малкото останали свободни бяха с цени до небесата.

Друг подобен пример е пътуването ни до Каси, много малко градче на Френската Ривиера. Отново не бях проучила предварително и разбрах по горчивия начин, че Каси е едно от топ местата за френските туристи. Един час стояхме в задръстване, за да влезем в градчето. Един час обикаляхме, за да открием свободен паркинг, но такъв просто нямаше. Не можехме да се върнем обратно, защото опашките за излизане бяха километрични. В крайна сметка избрхаме паркинг, на който се виждаше някакво движение, но час и половина стояхме на опашка, за да паркираме. Докато чакахме спонтанно реших да погледна в Букинг и бях шокирана – нямаше нито едно свободно легло в Каси! Бяхме уцелили периода, когато французите масово излизат в отпуска, но нямаше кой да се сети да провери предварително.

Какво друго да съобразим?

  • Ако пътувате по време на туристическия за избраното място сезон, то не очаквайте тишина и спокойствие. Помислете да резервирате билети и нощувки по-отрано, за да се осъществи изобщо това пътуване.
  • Ако не харесвате тълпите туристи и търсите уединение, изберете период, който да не съвпада с отпускарския сезон или ваканциите на учениците.
  • Бюджетно ли пътувате? Тогава планирайте пътуване извън туристическия сезон, когато цените са чувствително по-ниски. А ако ви попаднат евтини билети, то периодът не е от значение.
  • Ако пътувате фотографски като като мен, то е изключително важно да подберете внимателно сезона. Не искате, предполагам, да снимате голите клони на дърветата или скучното тъмно зелено на планината през лятото.

Още не съм ходила в Париж. Много пъти ми се е отдавала възможност или са ми попадали евтини самолетни билети дотам. Но! В моите представи Париж е с разцъфнали пролетни дръвчета и на моите снимки искам да изглежда точно така. Затова съм решила да изчакам и в някой слънчев пролетен ден ще посетя Париж точно в този период от годината.

Бюджет

Хубаво е определите някакъв предварителен бюджет за предстоящото пътуване. Фиксираните разходи включват самолетни билети, трансфер, рент-а-кар, гориво, билети за влак и автобус, настаняване. Към нефиксираните разходи, които в края на пътуването обикновено се оказват доста голямо перо, може да включите храна, напитки, паркинг, билети за забележителности и атракции, сувенири и подаръци за близките, вода, ползване на обществена тоалетна.

Валута, обмяна на пари, как да плащаме?

Да обмените ли валута предварително, да обмените на място или да теглите от банкомат?

Поинтересувайте се предварително дали в държавата, в която отивате, е разрешено да внасяте местна валута. Ако е разрешено и не ви се губи време впоследствие, обменете пари предварително. Аз ползвам Тавекс при закупуване на чуждестранна валута, т.к. курсовете, които дават, са по-добри от тези на банките.

В някои държави е по-изгодно да обмените валута на място, така че носете долари или евро със себе си.

Ако не обичате да носите големи суми пари със себе си, изберете варианта да теглите местна валута от банкомат с карта Револют. Има такси, които са различни спрямо валутата и сумата, но са съвсем символични.

Как да плащаме? Съветвам ви да плащате с местна валута или карта. Това е валидно за всички места по света. Почти навсякъде може да да плащате с долари или евро без проблем, но е не е ясен курсът, на който ще ви ги преизчислят. Бъдете внимателни!

Визов режим

Необходима ли ви е виза за мястото, където отивате? Задължително проучете въпроса предварително. Изключително важно е да се информирате какъв е срокът за изготвяне на визата, за да имате достатъчно време да подадете искането. Проучете как се подават документите – онлайн или само на място. Колко струва и как може да платите? Изисква ли се да имате хартиено копие или е остатъчно да имате визата свалена на телефона.

С какво да пътуваме?

Кой е предпочитаният ви начин на придвижване? Страхувате ли се да летите или да плавате? Или имате фобия от много хора в закрити пространства?

Аз предпочитам да пътувам със самолетирент-а-кар, а за по-дълги обиколки до по-близки страни в Европа  като Италия, Хърватска, Австрия, пътуваме със собствен автомобил. Ето и различните начини на придвижване:

Ако пътувате с автомобил предвидете таксите за платените пътища и се съобразете с максимално допустимата скорост в конкретната държава.

Не забравяйте да изтеглите офлайн карта, ако пътувате в страна извън ЕС.

  • влак
  • автобус
  • морски, речен или презокеански транспорт
  • на стоп
  • комбинация от изброените

Препоръки за закупуване на самолетните билети

За близки дестинации и кратки пътувания ползвам нискобюджетните авиокомпании.

За близки дестинации, до които обаче, няма директни полети, като Мароко например, отново избирам нискобюджетните компании като търся връзка на някое от основните европейски летища: Мадрид, Барселона, Малага, Милано, Рим, Лисабон, Лондон. Как ще направите комбинацията на полетите зависи от дните на пътуването, маршрута, бюджета.

Друг вариант е да се изберете полет на Луфтханза до Мюнхен или Франкфурт. От там тръгват редица полети към близки и далечни точки по света.

Ако планирате бюджетно пътуване до далечна дестинация, то следете промоциите на големи авиокомпании като Turkish airlines, Qatar airlines или ползвайте търсачки от типа на Scyscanner или Kiwi.

Препоръка:

Не ползвайте нискобюджетни авиокомпании за презокеански полети. Имам горчив опит и ще ви посъветвам да помислите преди всичко за комфорта си по време на дългия 12 или 14-часов полет.

Наемане на рент-а-кар

Много често в социалните мрежи или на имейл ми пишат хора, които по една или друга причина се притесняват да наемат кола под наем, защото „чули някъде, че..“, „прочели някъде, че..“, „този бил казал, че..“. Наслушала съм се на какви ли не митове и легенди за колите под наем, че мога да напиша роман по темата.

Защо да наемем рент-а-кар?

Ето причините, поради които аз наемам кола под наем и предпочитам този начин на придвижване.

  • Пътуването с рент-а-кар безспорно е най-бързият, лесен и удобен начин.
  • С рент-а-кар не сте зависими от времето, не гоните разписание.
  • С рент-а-кар имате свободата да кривнете от маршрута, когато пожелаете.
  • Колата е винаги на ваше разположение.

Препоръка:

  • За да не губите излишно време, вземете колата от летището, на което кацате и я върнете на летището, от което излитате. Направете предварителна резервация, а на летището ще попълните само необходимите документи.

Важно!

Четете малките букви!

Митове за наемането на рент-а-кар

В тази точка искам да поговорим за някои от митовете за наемане на коли, които се разпространяват масово из социалните мрежи или от уста на уста. Ще развенчая тези митове като ви покажа как се наема кола стъпка по стъпка, а за пример ще използвам предстоящото 10-дневно пътуване до Сицилия със семейството ми.

  • Мит номер едно – Много е скъпо да наемеш рент-а-кар. Така ли е наистина?

Нека видим. Както казах, за пример ще използвам предстоящото ни пътуване до Сицилия. За пореден път избирам да се доверя на Discover cars, които и тази година печелят наградата за най-добър сайт за наемане на автомобили.

За период избирам 31/03 – 10/04, начална и крайна точка летището в Катания.

Ето и резултатите. Спирам се на 5-местен Фиат Панда, който за 10 дни ще ни струва 103,85 EUR или 21 лв на ден за четири души. Е, скъпо ли е според вас?

Важно!

Не пропускайте да направите пълна застраховка на колата. Така ще си гарантирате, че няма да се наложи да заплащате евентуални щети, които в някои случаи никак не са малки.

Добавям пълна застраховка, която за десетте дни струва 60 EUR и цената за четирима се увеличава от 21 на 32 лв на ден, което прави по 8 лв. на човек. Пак не е скъпо, нали?

  • Мит номер две – Много са високи депозитите.

Вие бихте ли дали собствения си автомобил да се ползва на добра воля от някого без да поискате депозит или без предварително да уговорите евентуалните щети? Едва ли. Тогава защо компаниите, отдаващи коли под наем да го правят?

Депозитът на колата, която избрах за пример, е 750 EUR. Смятам, че е напълно приемлива и в границите на нормалното, нали?

Депозитът, разбира се, зависи и от дестинацията и от размера и марката на автомобила.

Важно!

Депозитът се приспада в рамките на 48 часа веднага щом върнете колата.

  • Мит номер три – кола под наем може да се наеме само с кредитна карта.

Да, много фирми приемат само кредитни карти и имат пълните основания за това. Други одобряват и дебитни карти, но в този случай се увеличава наемът на ден или депозитът става действително по-висок. Ако изберете да депозирате с дебитна карта, се уверете, че имате достатъчно средства по нея, за да може да си позволите да ви блокират сумата за определения период.

В нашия пример се приема заплащане на депозит с дебитна карта като таксата, която се начислява допълнително е 20 EUR на ден.

Препоръката ми е да четете всичко внимателно преди да резервирате. Но не се притеснявайте, ако допуснете грешка, защото Discover Cars, Rentalcars, както и някои от другите компании предлагат безплатно канселиране без да ви начисляват някаква такса.

Застраховка

Много често като пътуваме самостоятелно забравяме или пропускаме да си направим здравна застраховка, a е изключително важно. Застраховките струват символични суми, а могат да ви спестят куп главоболия. Така че, следващия път, не забравяйте!

Как да изготвим маршрута за мечтаното пътуване?

Ето някои препоръки, които ще са ви от полза:

  • Начертайте оптимално маршрута спрямо дните, с които разполагате и периода, който сте избрали.
  • Помислете какви места ви привличат повече. Искате да разглеждате повече забележителности, музеи и галерии или предпочитате да се забавлявате? Кое ви влече повече – историята или сте любители на природата, животните, птиците? Какво предпочитате – малки автентични места или модерни мегаполиси? Кулинарни туристи ли сте или като мен избирате местата фотографски?
  • Ако сте с деца, включете места, които биха предизвикали интереса им.

Накъде с деца в Европа?

  • Ако пътувате с трудно подвижни и по-възрастни хора, съобразете маршрута с тях. Избягвайте крепости, тесни и труднодостъпни места.

Аз, например, след като се възстановявах след счупване на глезен, избрах да пътувам до Френската провинция, защото разстоянията са кратки, селцата – тихи и спокойни, а преходите – леки и приятни.

  • Ако пътуването е по повод конкретно събитие, не се фокусирайте само върху него, а предвидете допълнително ден, два, за да проучите мястото и региона наоколо.

Ние често пътуваме за рок концерти в Европа, но никога не отиваме само за конкретния концерт, а винаги добавяме по 2-3 дни, за да си направим кратко пътуване.

Например: наскоро имахме закупени билети за рок концерт в Милано, но използвахме възможността и освен Милано посетихме и Бергамо, езерото Изео и езерото Гарда.

Как аз съставям маршрута си?

  • Определям на картата задължителните места, които искам да видя.
  • Търся на картата интересни места около тях. Например природна или културна забележителност, някое автентично село или място, популярно примерно с традиционно вино или уникална за региона храна.

Следете за еко селища, селища за занаяти, водопади, пещери, езеро или воден басейн, места с гледка.

  • Изчислявам разстоянието между отделните места и разпределям оптимално километрите.

Някои места изискват обиколка не повече от два три часа, други са само за фотографска снимка, а трети изискват дни.

Дори местата, които сте набелязали за деня да изискват обиколка от час, два, все пак гледайте да не посещавате повече от две три места накуп. Има риск накрая всичко да ви слее в едно и да не помните какво точно сте видели и откъде сте минали.

Настаняване

След като вече сме сглобили маршрута, който, разбира се, впоследствие може да понесе някои промени, ако нещо друго е привлякло вниманието ни или в последния момент сме чули или прочели в нета публикация, която ни е провокирала интереса, е време да резервираме нощувките.

Как да изберем къде да отседнем, когато си организираме сами мечтаното пътуване?

  • Ако сте пътешественик, който импровизира и се движи без предварително начертан план и програма, букваме в движение.
  • Ако предпочитате всичко да ви е предварително резервирано и да не се чудите в последния момент къде да нощувате, особено ако сте с деца, ето някои насоки, които ще са ви от полза:

Бюджет

На първо място трябва да определите какъв ще е приблизителният ви бюджет за една нощувка. Много е различно дали пътувате сам/а, с партньор, или сте четиричленно семейство. Цифрите значително се различават.

Мога да разделя ценовите категории условно на четири типа: висок, среден към висок, среден към нисък и нисък ценови клас.

Аз, лично, се стремя да нощувам по-бюджетно и предпочитам да се придържам към средна към ниска ценова категория. Но ако някоя автентична къща ми грабне вниманието изключително много, отивам в средна към висока.

Имайте предвид все пак, че ценовите категории малко се размиват, защото съм отсядала в изключително бюджетни места, които предлагат прекрасни условия, но в процеса на търсенето съм попадала на места от високия ценовия клас, които са с лоши оценки. И като казах оценки, това е следващото важно нещо, на което искам да обърна внимание.

Оценки и ревюта

Задължително гледайте оценките и четете ревютата, за да не останете впоследствие разочаровани. Оценката се сформира на база няколко компонента – локация, чистота, удобства, комуникация с хоста (домакина). Ревютата са изключително полезни и дават добра представа за мястото. Избягвайте места без оценки.

За един концерт в Барселона бях букнала едно AirBnB. Апартаментът нямаше оценка, което, честно казано, ме притесни, но локацията беше отлична, цената – приемлива и реших да рискувам. Сгреших! В уречения за настаняване час никой не се появи на мястото и никой не отговори на телефонните обаждания.

В късните часове на деня, капнали от умора след целодневно обикаляне из Барселона, нямаше къде да отседнем. Свързах се с AirBnB за съдействие, избрахме произволен хотел, за който те ни възстановиха сумата, но впоследствие се оказа, че телефонният ми разговор с тях е струвал скромната сума от 180лв!

Тип настаняване

По отношение типа на настаняване хората се различват изключително много. Някои държат на удобствата и добрия сървиз. Други не се вълнуват особено къде ще отседнат, стига да имат покрив над главата си. Някои отсядат само в хотели, други предпочитат да наемат цели апартаменти или къщи. Някои предпочитат уединени тихи места, други харесват големите шумни ризорти.

Изберете мястото за настаняване така, че да се чувствате комфортно, а не като на гости.

Аз, например, не харесвам стерилните хотели и обикновено се спирам на апартамент с тераса или къща с градина или веранда. Държа да имам въздух и пространство около себе си.

 

Час на настаняване и час на напускане

Не пропускайте да проверите крайния час за настаняване, особено ако пристигате късно вечер.

Ако апартаментът предлага самонастаняване и хостът ви е изпратил инструкции на имейл с код и парола как да вземете ключа, в този случай часът на настаняване не е проблем. Но ако домакинът се е ангажирал да ви посрещне лично или рецепцията работи до определно време, то може да възникне проблем с по-късния час на пристигане или да се наложи да си доплатите.

Много места позволяват късно настаняване с предварителна уговорка. Не се притеснявайте да попитате домакина предлага ли тази опция преди да резервирате.

Събразете се и с часа за напускане. Не е приятно камериерката да влети с препаратите за почистване докато още се излежавате.

Локация

Локацията е безспорно едно от най-важните неща. Как да изберем най-добрата локация и защо е толкова важна?

Ще разделя тази точка условно на две, т.к. е от значение дали се придвижвате с автомобил или с обществен транспорт.

Избиране на локация, ако сте с автомобил

Най-важното, ако пътувате с автомобил, е да има къде да го оставите. Затова е препоръчително да изберете хотел/апартамент/къща или друг тип място за настаняване, което предлага и паркинг.

Какви са видовете паркинг?

  • Мястото за настаняване разполага с обособен собствен паркинг, подземен или наземен
  • Паркинг на улицата. Обикновено е безплатен в по-отдалечените райони или малките населени места и платен в по-централните или исторически градски райони. Платените паркинги на улицата се заплащат по няколко начина:
  1. предварително на час (паркометър) като за целта е необходимо да сметнете приблизително времето на престоя си,
  2. за определени часове от деня например от 09:00 до 19:00ч. като след това са безплатни.

Проучете предварително дали въпросният паркинг не влиза в някоя жилищна зона и паркирането да е разрешено само за живущите там. Ако не се съобразите, е твърде вероятно да си спечелите някоя глоба без да знаете (на нас ни се е случвало във Виена).

  • Обществен безплатен паркинг в близост до мястото за настаняване
  • Платен паркинг в близост до мястото на настаняване с фиксирана цена за паркиране. Хостът ще ви даде координати с кой паркинг има договорка да приема колите на гостите му.

Прочетете внимателно какъв точно тип паркинг предлага мястото за настаняване. Ако, примерно, сте с детска количка или сте трудно подвижни, е наложително да изберете паркинг на място.

Друг важен фактор при избор на локация е тишината. Проучете предварително мястото в близост до шумен булевард и заведения ли се намира? Или в близост до гарата?

За мен идеалната локация е на тихо място в историческата или централната част на града,  което предлага паркинг, но отговаря и на другите ми условия, като например бюджет и кафемашина.

Ако не открия подобно място, разширявам периметъра на търсене и избирам място, до което мога да се придвижа пеша или има удобна спирка на обществения транспорт. Избягвам да избирам места в отдалечените и крайните квартали, т.к. се губи много време за пътуване. Изключение прави, ако съм резервирала някоя автентична къща или къща с басейн и градина извън населеното място и съм решила да прекарам вечерта си там.

Избор на локация, ако пътувате с обществен транспорт

В този случай е логично да изберете място в близост до гара или автогара, особено ако сте с повече багаж. А багажът е болна тема, за която смятам да си говорим по-късно:).

Обикновено до гарите и автогарите са разположени удобни спирки на градския транспорт, така че ще се придвижите лесно до централната, историческата част или местата, които сте набелязали да посетите.

Важно!

Ако сте избрали място с късен час на настаняване или ранен час на освобождаване,  ползвайте касетка за съхранение на багаж, за да може да използвате времето си пълноценно и да разглеждате мястото без да се налага да носите багажа със себе си.

Други удобства

Удобствата са строго индивидуални и всеки човек държи на различни неща. Но все пак е хубаво да обърнете внимание на следното:

  • Банята самостоятелна ли е или ще я делите с някой друг.
  • Ако сте с деца, две отделни стаи ли ще наемете? Или ще резервирате спалня с всекидневна и ще ги настаните на разтегателен диван.
  • Ако сте на по-висок етаж, сградата разполага ли с асансьор или има само стълби?
  • За дамите – мястото предлага ли сешоар или ютия примерно.
  • Стаята разполага ли с кухненски бокс или хладилник.

И т.н. примерите са безброй. Съветът ми е четете внимателно както описанието, така и описанието на самата стая като кликнете на нея.

Други специални изисквания

Ако сте с деца, резервирайте място, което разполга с детски кът или се намира в близост до парк с детска площадка. Ако сте трудно подвижни, то изберете място, което предлага необходимите за вас условия и удобства. Ако не искате около вас да щъкат и пищят деца, то резервирайте от т.нар. Хотели за възрастни. 

Четете малките букви

Някои места изискват предварителен депозит в кеш, други начисляват такса за почистване на апартамента. Попадала съм на обяви, които изискват допълнително заплащане за ползване на чаршафи и хавлии. Гледайте внимателно точно какво е включено в цената, защото някой път, подведени от ниската цена, може накрая да заплатите висока.

Датите

Преди да натиснете бутона Резервирай, проверете отново дали датите са правилни.

Приготвяне на багажа

И така – купили сме билети, изготвили сме маршрута, съставили сме списък със забележителностите и местата, които искаме да посетим, резервирали сме нощувките и идва време да започнем да приготвяме багажа си. Това е една от любимите ми теми и съм подготвила специална публикация за нея.

Запомнете – не се превръщайте в роби на багажа си и изхърлете всички ненужни вещи! После ще ми благодарите!

За пролетта, лятото и ранната есен, както и за по-близките дестинации съветвам да пътувате само с ръчен багаж. Не че не е възможно и през зимата, но това е вече висш пилотаж и ще говоря по темата някой друг път. Забравете тоновете козметика. Изхвърлете обемните дрехи. Вместо дънки, изберете тънки памучни панталони, които заемат далеч по-малко място. Избирайте тениски и рокли, които са от лека материя, перат се бързо и съхнат за минути.

Абонирайте се за моя бюлетин и ще ви изпратя напълно безплатно списък с най-необходимите неща, които да сложите в багажа, когато тръгвате на път.

Как да се придвижваме след като пристигнем на мечтаната дестинация?

Пристигнали сме, настанили сме сме, сега нека видим как ще се придвижваме.

Това, разбира се, може да планирате и докато изготвяте маршрута или избирате локацията за настаняване.

Ако сме в малко градче или село, естествено, че ще се придвижваме пеша. Ако сме в по-голям град, обаче, трябва да помислим как да стигнем от т. А до т. Б. Ето някои варианти:

    • с колата, с която пътуваме, като я оставим на паркинг (ползвайте Google maps, дават всички паркинги в близост до вас)
    • с обществен транспорт – автобус, метро, трамвай. Големите градове предлагат т.нар. Сити пас или карта на града, с които ползвате обществен транспорт безплатно
    • с тук-тук
    • със скутер
    • с е-байк
    • с колело
    • с хоп он – хоп оф бус
    • с карета
    • с такси
    • с Юбер

Както виждате, вариантите са безкрайно разнообразни и какво точно ще изберете зависи изцяло от вас. Разбира се спокойно може да комбинирате различните предложения.

Внимание!

Проверете до колко часа се движи градският транспорт, за да не се налага да се прибирате с такси, ако сте отседнали на по-отдалечено място или пътувате бюджетно.

Забележителности 

Стигнахме и до забележителностите. Както вече споменах в предходните точки, отговорете си на въпроса какво точно искате да видите. Колкото се може повече забележителности, галерии, музеи или предпочитате да прекарате времето си, опитвайки местната кухня? Предпочитате да се разхождате и наслаждавате на мястото спокойно или да препускате като мен, за да не би случайно да изтървете нещо?

И по отношение на разглеждането на забележителностите хората са различни и поведението им е различно. Нека видим:

  • Единият тип хора проучват предварително всички забележителности, като нерядко са изчели тонове литература са за тях и са си направили стегнат списък кога, къде и какво точно да посетят. Закупили са си билети за посещение на обектите предварително и се движат по план.

Предварителното купуване на билети не е никак лоша идея.

За някои от най-популярните места е наложително да си закупите билет по-отрано, т.к. валидността му е с определена дата и час. Ако искате да посетите някой много популярен обект, рискувате, ако очаквате да си закупите билет веднага на място, т.к. шансът местата да са заети, ако обектът е с определен капацитет, е твърде голям.

Проверете работното време. 

Нерядко се е случвало да пропусна да видя нещо, само защото не съм проверила работното време. Но вече си научих урока и сега във всяка една моя публикация ще намерите информация за работното време на всеки един обект, който присъства в конкретната статия, както и линк за предварително закупуване на билет.

  • Друг тип хора харесват дългите беседи и предпочитат да наемат местен гид или екскурзовод и да се оставят изцяло той да ги води. Мен, лично, беседите ме отегчават и не мога да стоя дълго време на едно място.
  • Трети предпочитат да импровизират и да тръгнат накъдето им видят очите.
  • От кулинарните туристи съм чувала, че за тях са по-важни ресторантите, които ще посетят, отколкото обектите, които ще видят.

Аз съм по малко от всичко. Държа непременно да видя обекта, който ме е провокирал фотографски, а след това импровизирам. Обичам да се завирам по малките улички с местни ресторантчета, да общувам максимално много с местните хора, да откривам не толкова популярни места.

Разчупете стереотипа и импровизирайте.

Сокаците и малките улички неизменно водят до големите площади и забележителности.

Не забравяйте и малките пътешественици. Съобразете се с техните възможности и тяхното темпо. Не очаквайте от тях да видят света през вашите очи. Поспрете в някой парк, купете им сладолед или ги заведете в сладкарница. А накрая ги възнаградете за търпението с някоя детска атракция. Ето и списък с едни от най-добрите детски атракции в Европа.

Не ограничавайте трудноподвижните хора като ги накарате да ви чакат в някой парк или кафене. Подсигурете да разгледат забележителностите с хоп он хоп оф бус или наемете кола с водач.

Проучете региона

Не се ограничавайте само до периметъра, където сте отседнали. Вижте какви възможности и активности предлагат близките населени мсета.

Ако например, сте отседнали за три дни в Ница, не се фокусирайте само върху Ница, а организирайте еднодневни екскурзии до близките места като напр. половин ден в Сен Пол дю Ванс, следобед посещение на музеи или галериип люс вечерна разходка в Ница. Втория ден отделете за Вилфранш, Ез или Монако + Ментон отново със следобедно-вечерна разходка в Ница, а третия ден отидете до Люсерам и Коараз, отново ще имате цял следобед и вечер в Ница. Изключвам, разбира се, варианта, ако сте отишли по конкретен повод и той изисква да стоите само там или ако целта ви е посещение само на музеи или галерии.

Но препоръката ми е винаги да правите крачка в страни, защото не знаете какво се крие зад ъгъла и какво ще изпуснете.

Храната, местната култура и обичаи

Да, пак ще го кажа. Аз не съм кулинарен турист и съм капризна по отношение на храната. Но опитвайте.

Бях тръгнала към Перу с нагласата, че ще паза диета. Е, да, ама не. Перу се оказа неверотна кулинарна дестинация. Какво ли не опитах там.

Португалия – невероятна кухня и вино на изключителни цени. Средиземноморската кухня я познавате и знаете, че там няма шанс да сгрешите. Истински, обаче, възбуди сетивата ми индийската кухня. Микс от вкусове, разтърсващи духа и тялото.

Ще завърша тази публикация с една препоръка. Усмихвайте се! Бъдете благодарни, че сте там и че сте имали възможността да посетите местата, които искате, защото мнозина я нямат. Забравете за дребните спънки или ако нещо не се е случило както вие искате, а пазете хубавите спомени.

Бъдете щастливи и сбъдвайте мечтите си!

Мечтай. Пътувай. Сбъдвай.


-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –


 

[BTEN id=“1179″]

Related Articles

Add Comment
×