Помпей – Италия част 11

Помпей e затихнал в подножието на Везувий, чието изригване през 79г. сл. Хр. поглъща и впоследствие погребва града под шест метра пепел и пемза заедно със съседния му Херкулан.

 

Помпей е бил богат град с население от около 11 000 души през 79г. сл. н. е. с изящни обществени сгради и луксозни частни къщи с пищни декорации, обзавеждане и произведения на изкуството.

До голяма степен запазен под пепелта, Помпей показва уникална снимка на римския живот такъв, какъвто е бил в момента на изригването на вулкана и замразен за историята под тонове пепел.

Само 16 години преди унищожаването си, Помпей е тежко пострадал от земетресение и голяма част от жителите са били евакуирани. При първите признаци на изригването на Везувий хората започнали да напускат града, и когато последният поток лава се спуснал като приливна вълна, само около 2000 души останали блокирани.
Изоставен, Помпей започва да напомня за себе си при стартиране на разкопките през 18-ти век.  Оттогава насам около три пети от общата площ е възстановена. Първите екскаватори отнасяли всичко в музея в Неапол, но от 1911г. насам археолозите оставят артефакти на място, което привлича по-голям интерес и повече посетители.

Обект на световното наследство на ЮНЕСКО и една от най-популярните туристически атракции в Италия, Помпей е посещаван от 2,5 милиона души годишно.

Препоръчвам да си закупите предварително билет за вход, за да не чакате на опашките, които не са никак малки. Предлагат се варианти с екскурзовод археолог, аудио гайд или самостоятелно посещение.

Тази статия съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря! –

Какво да посетим в Помпей

 

Форума

Започваме обиколката на Помпей с Форума, едно от най-забележителните места в древния град. Той представлява голям площад с триумфални арки, обществени сгради, базилика, пазар, храмове и сгради, посветени на Аполон, Юпитер, Веспасиан. Основните граждански, религиозни и търговски дейности на града се извършвали тук. Пространството било само за пешеходци и  затворено за колесни превозни средства както във всички имперски градове.

Temple of Jupiter

 

От този линк може да си закупите билет за вход, за да не чакате на опашките, които не са никак малки. Обиколката се води от археолог.

Улиците на Помпей

Улиците на Помпей са широки между 2,5 и 4,5 метра. Направени са от големи плочи лава от Везувий. Тротоарите, обикновено високи около 30 сантиметра, са покрити със смес от натрошена теракота и мазен варов цимент, изтъркан от милионите посетители. Една интересна особеност са така наречените пешеходни пътеки, направени от каменни плочи с еднаква височина спрямо тротоара, поставени през улицата. Те позволявали на пешеходците да пресичат пътя, без да си намокрят или изцапат краката, тъй като улиците често били мръсни поради липсата на подходяща канализационна мрежа. Плочите обаче били поставени така, че да могат да минават каруци. На първата снимка се виждат коловозите, оставени по пътя от колелата на каруците.

 

Друго предложение за предварително закупуване на билет

Амфитеатрите

Амфитеатрите в Помпей са два. Големият е построен около 70г. пр.н.е. и е един от най-добре запазените в света. Използван за спортни събития и гладиаторски битки,  древният амфитеатър побирал около 2 000 зрители. Театърът илюстрира класовото разделение от онова време – първите редове били за видни граждани, средните редове били за средната класа, а най-високите редове били за останалите хора от населението. Малкият амфитеатър датира от около 75 г. пр.н.е и е по-добре запазен. Той е най-ранният пример за римски театър с покрив. Двата театъра са постоени преди тези в Рим.

Малкия амфитеатър с Везувий на заден план

Билет за вход без екскурзовод

 

Базиликата

В римско време Базиликата е била най-важната обществена сграда в града. Използвана е като вид съдебна зала, а също и като място, където са се сключвали търговски договори. Сградата, датираща от втори век пр.н.е., прилича на покрит форум с колони.

Билет за вход без екскурзовод с аудио гайд. В линка са посчени езиците, на които се предлага беседата.

 

Granai del Foro

Органични останки, включително дървени предмети и човешки тела, са погребани в пепелта след изригването на Везувий. С течение на времето те се разлагат, оставяйки празнини. Археолозите откриват, че могат да използват тези празнини като калъпи за направата на гипсови отливки на уникални и често ужасяващи фигури в последните им моменти от живота.

Многобройните графити, издълбани по стените и вътрешните стаи, предоставят изобилие от примери за разговорния латински, който се използвал по това време, контрастиращ с официалния език на класическите писатели.

 

Посещение на Помпей и Везувий от Неапол с включена пица и дегустация на вино

 

Къщата на Менандър

Голямата, добре запазена къща, оградена от колони с коринтски капители е принадлежала на богат търговец. Добре запазеният атриум има малък храм в единия ъгъл и непокътнат дървен покрив, който се простира до централния отвор, където водата се оттича, за да се събира в басейна отдолу. Вътрешните стаи са украсени със сцени от Илиада на Омир.

В съседство се намира е очарователната малка Къща на влюбените с надпис: „влюбените, като пчелите, желаят животът да е сладък като мед“. А по-нататък по Via dell’Abbondanza вляво е Thermopolium – таверна, напълно оборудвана със съдове за пиене, чайник, печка и лампа. Парите на последния клиент все още са на гишето.

   

Къщата на големия фонтан

Тази къща носи името си от монументалния фонтан в нимфеум, разположен на задната стена на малката градина, която се отваря отвъд атриума.
Фонтанът е покрит отвътре с мозайка. Водата изтичала от отвор и се стичала през каскада със стъпала в събирателния басейн отдолу.

Къщата на глигана

Открита по време на разкопки между 1816 и 1817 г., Къщата на глигана се отличава с отлично консервираните си подовете, изградени от мозайки с бели и черни плочки.
Мозайка изобразява глиган, нападнат от две ловни кучетаот и оттам къщата носи името си.

Къщата на Фавна

Къщата на Фавна е най-величественото имение в Помпей, но за съжаление всичките й художествени съкровища, включително изключителни мозайки, били отнесени с количка в музея в Неапол.

Храма на Веспасиан

Кентавъра

Археологическия обект днес

Още от първите си разкопки, Помпей е най-продължително разкопаваното място. Някои райони са все още мистерия, тъй като цяла една трета от града е все още погребана. Археолозите продължават да търсят нови находки, докато вече откритите участъци са отворени за посетители.

Позитано – Италия част 12


< Полезни линкове>

От този линк може да си закупите билет за вход, за да не чакате на опашките, които не са никак малки. Обиколката се води от археолог.

Друго предложение за предварително закупуване на билет

Билет за вход без екскурзовод

Билет за вход без екскурзовод с аудио гайд. В линка са посчени езиците, на които се предлага беседата.

Посещение на Помпей и Везувий от Неапол с включена пица и дегустация на вино


Къде да отседнем в Помпей

Предложения



14-дневния ни маршрут в Италия:

София – ТриестВенецияВеронаПорто ВенереЧинкуе ТереПиза Флоренция Кианти /по пътя на виното/- Сиена Фолоника ПомпейПозитано Амалфи Матера – Алберобело – Бриндизи /ферибот до Игуменица/ – София


→ За контакт:

Ако имате въпроси, свързани с организацията на самостоятелно пътуване до Италия или имате нужда от съдействие, не се колебайте да се свържете с мен на адрес: myplacestovist2021@gmail.com




Ница – жива, магична и цветна

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Абонирайте сеАбонирай се за Myplacestovisit.net

Успешно се абонирахте!

Имаше грешка. Опитай онтново.

My Places to Visit will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.