Защо да посетим Ефес?
Ефес е бил един от най-важните и древни гръцки градове в Мала Азия, днес в Турция. Разположен е на около 50 км южно от Измир, недалеч от турския бряг на Егейско море. В античността е бил на самия бряг при устието на река Кючук Мендерес, която с времето запълва залива и градът вече не е на крайбрежието.
Славата на Ефес се дължи в голяма степен на местния култ към източната богиня на плодородието, с времето отъждествена с гръцката богиня Артемида. Поклонението на богинята се извършва от незапомнени времена, но през първата половина на VI век пр.н.е. започва строителство на храм на Артемида, превърнал се в едно от седемте чудеса на античния свят. Днес от него е останала само една колона.






Легендата за Ефес
Според легендата раждането на Ефес е станало при романтични обстоятелства. Тя гласи, че синът на атинския владетел Андрокъл получил пророчество, че ще създаде град на място, което огън, риба и глиган ще посочат. Оборудвали кораб и започнали обиколка по бреговете на Егейско море. Пуснали котва в Анадола и открили рибарско селище, където да починат. Недалеч от водата горял огън, в който местните жители приготвяли риба. Пламъците на огъня бушували от вятъра, няколко искри изхвърчали и паднали в храстите. Ужасен, от храстите изскочил глиган. Виждайки това, синът на Андрокъл разбрал, че предсказанието се е сбъднало и решил да започне строителството тук. По това време много градове са били съсипани от бойните племена на амазонките. След като се срещнал с една от тях, Ефес, синът на Андрокъл се влюбил в нея и нарекъл града в нейна чест.















Развитие на Ефес
Градът е основан като пристанище на брега на Егейско море и бързо се развива вследствие на търговията. Към 500 г. е пренесен на хълма Айясолук близо до днешния град Селчук, тъй като заливът се запълнил с наноси. Впоследствие морето продължило да отстъпва и това става причина за упадъка на града. Земетресения и свлачища окончателно погребват руините и така ги съхраняват за археолозите. В днешно време развалините на Ефес, в голямата си част реконструирани, се намират на около 6 километра от морския бряг на седловината между два хълма.






Разкопки в Ефес
Първите археологически разкопки в Ефес са направени през 1869 г. от английски учени, които разкриват града на хълма, преместен там от Лизимах и така светът научава за красотата на античния град. В днешно време археологическата зона на Ефес заема над десет километра в околностите на турския град Селчук, в чийто музей са събрани уникалните находки.
Вижте още: Бодрум – там, където Егейско среща Средиземно море