Ефес

Ефес – домът на богинята на плодородието

Защо да посетим Ефес?

Ефес е бил един от най-важните и древни гръцки градове в Мала Азия, днес в Турция. Разположен е на около 50 км южно от Измир, недалеч от турския бряг на Егейско море. В античността е бил на самия бряг при устието на река Кючук Мендерес, която с времето запълва залива и градът вече не е на крайбрежието.

Славата на Ефес се дължи в голяма степен на местния култ към източната богиня на плодородието, с времето отъждествена с гръцката богиня Артемида. Поклонението на богинята се извършва от незапомнени времена, но през първата половина на VI век пр.н.е. започва строителство на храм на Артемида, превърнал се в едно от седемте чудеса на античния свят. Днес от него е останала само една колона.

Добре дошли в Ефес
Ефес
Жегата е неописуема, но усмивките са налице
Пред колоните на Булевтериона или тогавашния парламент
Булевтериона
Фонтанът на Палио
Ефес
Храмът на Домициан

Легендата за Ефес

Според легендата раждането на Ефес е станало при романтични обстоятелства. Тя гласи, че синът на атинския владетел Андрокъл получил пророчество, че ще създаде град на място, което огън, риба и глиган ще посочат. Оборудвали кораб и започнали обиколка по бреговете на Егейско море. Пуснали котва в Анадола и открили рибарско селище, където да починат. Недалеч от водата горял огън, в който местните жители приготвяли риба. Пламъците на огъня бушували от вятъра, няколко искри изхвърчали и паднали в храстите. Ужасен, от храстите изскочил глиган. Виждайки това, синът на Андрокъл разбрал, че предсказанието се е сбъднало и решил да започне строителството тук. По това време много градове са били съсипани от бойните племена на амазонките. След като се срещнал с една от тях, Ефес, синът на Андрокъл се влюбил в нея и нарекъл града в нейна чест.

Гъмжило от азиатски туристи
Ефес
Главната улица към библиотеката на Целз
На главната улица
Руини
Тоалетните
Поглед към Библиотеката на Целз
Снимка за спомен на фона на библиотеката
Накъде без Ефес в Ефес:)
Ефес
Храмът на Адриан
На главната улица
Красивата сграда на библиотеката
Пред библиотеката
Библиотеката на Целз – не ми омръзна да я снимам, много е красива
В библитеката
Да похапнем в библиотеката

Развитие на Ефес

Градът е основан като пристанище на брега на Егейско море и бързо се развива вследствие на търговията. Към 500 г. е пренесен на хълма Айясолук близо до днешния град Селчук, тъй като заливът се запълнил с наноси. Впоследствие морето продължило да отстъпва и това става причина за упадъка на града. Земетресения и свлачища окончателно погребват руините и така ги съхраняват за археолозите. В днешно време развалините на Ефес, в голямата си част реконструирани, се намират на около 6 километра от морския бряг на седловината между два хълма.

Вековно дърво
Амфитеатърът, мраморната настилка е естествена
Поглед към амфитеатъра
Руини
Колони
Руини

Разкопки в Ефес

Първите археологически разкопки в Ефес са направени през 1869 г. от английски учени, които разкриват града на хълма, преместен там от Лизимах и така светът научава за красотата на античния град. В днешно време археологическата зона на Ефес заема над десет километра в околностите на турския град Селчук, в чийто музей са събрани уникалните находки.

Ефес

Вижте още: Бодрум – там, където Егейско среща Средиземно море

Пергамон и Червената базилика в Бергама

Сими – острова с най-живописно пристанище в Гърция


-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –


 

[BTEN id=“1179″]

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top