Филипините – първо соло пътуване и поредна сбъдната мечта. Три седмици прекарани сред красиви плажове, зеленина и усмихнати хора под палещото филипинско слънце. Три седмици бягство от бетона, сивотата и стреса на големия град.
Дълги години удивителната природа и плажовете на Филипините ме привличаха като магнит. Мечтаех да плувам в тюркоазените води, финият бял пясък да гали краката ми, да изпращам залезите и да посрещам изгревите. Исках да се изгубя в цветовете на безкрайното филипинско небе.
Но Филипините ми показаха много повече от красиви плажове и шеметни изгреви и залези. Пред мен те разкриха уникални каскадни водопади, вливащи водите си в спокойни и кристално чисти езера, удивителен подводен свят с коралови градини и многообразие от водни обитатели, причудливи скални образувания и зъбери, пещери, буйни тропически градини, лазурни лагуни, скрити плажове и езера, миниатюрни острови, чудати обитатели от животинския свят и какво ли още не.
Отдавна исках да започна да обикалям света сама само с раница и фотоапарат. И сметнах, че Филипините са идеалното място за първото ми соло пътуване. И така, през онази майска вечер мислейки си „сега или никога“ решително натиснах бутона „купи“ на връх рождения ми ден и поставих началото на поредното вълнуващо приключение.
А ти готов ли си да избягаш в тропическия рай? Ако имаш колебания и въпроси как да планираш своето пътуване до Филипините, препоръките в тази публикация ще са ти от полза..
Кога е най-доброто време да посетим Филипините?
Избрах да тръгна в края на ноември и да се върна преди Коледа. А и най-добрите месеци за посещение на Филипините се водят между ноември и април. Времето като цяло беше прекрасно. Преваляваше отвреме навреме приятно, но хванах и няколко дъждовни дни в Боракай (не се притеснявайте, животът по време на дъжд на Филипините не спира), както и няколко дни с убийствена горещина в Бохол. В Ел Нидо два дни имаше големи вълни, но другите дни морето беше като тепсия. Всичко е относително, не можем да влияем на времето. А и година с година не си приличат.
Какво споделиха местните хора по въпроса?
Според местните хора, ако искате да плавате между островите, най-доброто време за посещение е през месец май, защото тогава морето е най-тихо и спокойно. През март температурите достигали до 45 градуса, а през декември властвали тайфуните.
Колко време да останем на Филипините?
Моят престой във Филипините беше три седмици. Смятам, че съумях да разпределя времето си оптимално, но не ми стигна.
В социалните мрежи често ми задават въпроси възможен ли е по-кратък престой във Филипините? Отоворът е „да“ и на база на преживяванията ми и местата, които посетих, ще изготвя и маршрути за период от порядъка на 10-14 дни. Така че следете публикациите, като се абонирате за бюлетина на блога.
Пътуване до Филипините – откъде да купим самолетните билети, докъде да летим?
Как се движат цените на самолетните билети, предлагани от различните авиокомпании, може да проследите в търсачки като Scyscanner, Kiwi, WayAway.
Аз отново избрах да летя с Turkish Airlines и следих промоциите, които пускат през месец май. Категорично не препоръчвам на дълги разстояния да се лети с нискобюджетни авиокомпании.
Вариантите, които може да изберете като начална и крайна точка на пътуването си до Филипините са:
- Отиване и връщане до/от Манила
- Отиване и връщане до/от Себу
- Отиване до Манила, връщане от Себу
- Отиване до Себу, връщане от Манила
Като начална и крайна точка на пътуването ми избрах Себу, втория по големина град на Филипините, защото категорично не исках да ходя до Манила. Не ми се гледаше бетон, а и чисто логистично трансферът от летището до хотела и обратно в Манила щеше да отнеме много време. А аз не исках да губя нито секунда.
Как да начертаем маршрута?
Как да изберем точно кои от всички над 7 000 острова във Филипините да посетим?
Препоръка:
Преди да започнете да организирате маршрута си помислете какво най-много искате да видите и правите във Филипините – да изследвате подводния свят, да се излежавате на плажа с коктейл в ръка, да разкривате тайните на тропическите гори, да изследвате културата и историята или съвкупност от всички тези неща.
Аз отидох във Филипините, за да се потопя в природата и да снимам. Градове, църкви и архитектурни забележителности не влизаха в обсега ми.
Започнах да сглобявам пътуването си отзад напред. Исках да вкусвам от Филипините постепенно, хапка по хапка, като за десерт си оставих Ел Нидо. Корон и Боракай също бяха от местата, които много исках да посетя. Най-трудно ми беше да реша кои места да включа в маршрута си в началото на пътуването. Бях си набелязала няколко острова, но тъй като не съм гмуркач или сърфист, отпаднаха. Спрях се на Бохол и Сикихор, като до последно се колебаех дали да обиколя остров Себу и оттам да тръгна към Сикихор. Но след дългия полет последното, което ми се правеше беше каньонинг в Себу, затова реших само да преспя там (пристигах през нощта) и на следващия ден да тръгна директно към Сикихор.
В последователността на местата съобразих и кои острови разполагат с летище. Исках да се придвижвам максимално бързо. Все пак бях и на почивка и не ми се пътуваше безкрайно.
Избрах да посетя островите в тази последователност и маршрутът в крайния си вариант изглеждаше така:
Себу – Сикихор – Бохол – Боракай – Корон – Ел Нидо – Себу
Приключението ми започна с малкия и спокоен Сикихор, продължих с разнообразния Бохол, шокирах се с Боракай, влюбих се в Корон и се разтопих в Ел Нидо.
Придвижване между островите във Филипините
Започнах с организацията на пътуването си около месец преди да замина. Вероятно на мнозина от вас ще се стори необмислено или глупаво, но пътувах сама и можех да си позволя лукса да предизвикам себе си и да оставя всичко за последния момент. Отначало се чудех дали просто да не тръгна и да решавам в движение накъде да поема, но имах на разположение само три седмици, а сезонът започваше и не ми се рискуваше.
Както вече казах, последните дни исках да прекарам в Ел Нидо, Палауан и първият билет за вътрешен полет, който си купих беше Ел Нидо – Себу, за да си подсигуря връщането. Бях се наслушала на истории колко много закъсняват полетите във Филипините. Е, при мен нито един не закъсня.
Ако полетът ви закъснее, потърсете обезщетението си тук.
Предварително бях определила дните, които да прекарам на всеки остров. Обикновено пътуванията ми са много интензивни и наситени, но този път не ми се препускаше. Все пак това беше и дългоочакваната ми почивка, а бях решила да си дам и аванс за непредвидени ситуации.
Продължавайки отзад напред, резервирах и останалите вътрешни полети, като ползвах платформата 12Go. Избрах AirSwift и Филипинските авиолинии, т,к. дните на полетите и часовете се вписваха идеално в моя план. Нямам абсолютно никакви забележки към двете авиокомпании.
Фериботните билети резервирах отново чрез платформата 12Go и горещо препоръчвам да си ги закупите предварително, защото на място се пишат на ръка и отнема много време.
… И така. Маршрутът ми беше начертан, билетите закупени и две седмици преди пътуването реших, че е дошло времето да резервирам и нощувките.
Къде да отседнем във Филипините?
Когато резервирам нощувки, независимо къде, се водя от принципа локация – цена – удобства.
Във Филипините търсех най-добрите места за снимане на залези по островите и и в случая те бяха определящи при избора ми на локациите.
Къде да отседнем в Сикихор?
На остров Сикихор локацията за снимане на залези беше в един бар на брега на морето в градчето Сан Хуан. А в близост до бара се намираше комплексът с удивителната колиба, в която прекарах първите си три дни във Филипините.
Никак не обичам да отсядам по хотели и като видях този комплекс от дървени къщички насред тропическата растителност, моментално резервирах. Мястото се оказа наистина прекрасно с много палми, храсти с цветя и лампички навсякъде, които вечер придаваха допълнителна магия на мястото.
- Aventura B&B – това беше моят избор. Исках да се откъсна максимално от градската среда и избрах това прекрасно място насред джунглата и в същото време на 3 минути пеша от основната улица.
- Coco Grove Beach Resort – абсолютно заслужено се води едно от топ местата за настаняване на острова. Предлага всякакви удобства, уют, свободен достъп за шнорхелинг, басейн. Оценката е Изключителен 9,2.
- Tropical Fun Ta See – къщичките се намират на перфектно място, с гледка към морето. Оценка 8,6.
- Kahoy Cottages – самостоятелни къщички на тихо и спокойно място с оценка Изключителен 9,5.
- Още предложения
Къде да отседнем в Бохол?
В Бохол ми беше най-трудно да избера къде да отседна. Ясно беше, че ще е Панглао, където се намират най-хубавите плажове, но трудно избрах локацията. Аз така или иначе до последно се чудех дали да посетя острова или не, но за това ще разкажа в отделна публикацията.
Спрях се на уютен комплекс Blue Summer Suites с голяма градина и къщички, боядисани в синьо в близост до пещерата Хинагдаган. Не сгреших. Обслужването беше страхотно, а дамата от рецепция ми даде много ценни съвети какво да посетя.
- Oceanica resort – наблюдавах два залеза от ризорта, заобиколен от високи палми. Много ми хареса. Локацията е отлична, намира се на Болод бичйч. Оценката е Изключителен 8,9.
- Island World Panglao – отличен комплекс от индивидуални къщички, разположен на 800м от най-красивия плаж на острова Алона бийч. Оценка Изключителен 9,1.
- Pyramid Resort – намира се на Алона бийч с оценка Много добър, 8,5.
- Fox & The Firefly cottages – намира се във вътрешността на острова до река Лобок и е перфектен избор за любителите на природата. Оценката е 9,0 Изключителен.
Къде да отседнем в Боракай?
Безспорно топ локацията, която може да изберете в Боракай, е Белият плаж. Белият плаж е разделен на три станции. Станция 1 се намира на най-хубавата част на плажа и се води най-тихата и спокойна. На станция 2 са разположени най-многото магазини и ресторанти, оживено и шумно е, с най-много хора. Станция 3 се води най-непретенциозна.
Аз бях избрала бюджетно хотелче на топ място на белия плаж, станция 1, което някак беше успяло да се свре сред именитите комплекси. Няма да го препоръчвам, т.к. имах проблем със стаята и се наложи да я сменя.
Ако обичате големите комплекси, изберете хотел в т.нар. New Cost Line, в близост до плажовете Пука бийч и Илиг Илиган бийч. Ако сте привърженици на уинд и кайт сърфинга, Билабог бийч е вашето място.
Ето и някои предложения:
- Red Coconut Beach Hotel Boracay – перфектна локация на белия плаж, станция 2, с изглед към морето и в близост до много барове, ресторанти и магазини. Оценка 8,3.
- Ambassador In Paradise – намира се на станция 1, на тихо място в близост до Willi’s Rock. Оценка 8,9.
- Crimson Resort and Spa Boracay – 5-звезден хотел с частен плаж. Оценка 9,2.
- Shangri-La Boracay – един от най-добрите ризорти не само на Филипините, но и в Азия като цяло. Намира се на скалите над Пука бийч, оценка 9,4.
- Още предложения
Къде да отседнем в Корон?
В Корон горещо прeпоръчвам хотела, в който бях отседнала – Balaibinda Lodge. Уютен хотел, с вътрешна градина (патио) и отлично обслужване. Отлична локация, на 5 мин. пеша от пристанището и 3 минути от главната улица, в близост до подножието на Маунтин Тапяс, мястото с най-красива гледка към Корон.
Други предложения:
- Изберете тишината и спокойствието на малък остров, отдалечен на 30 мин с лодка от основното пристанище. Discovery Coron предлага 700 м плажна ивица, дървени къщички и всякакви удобства. Оценка 8,6.
- Kalis Viewpoint Lodge Coron се намира в близост до плажа и пазара. Оценката е 8,2.
- Sangat Island Dive Resort – намира се в близост до топ точките за дайвинг. Оценка 8,9.
- Sunburn Suites and Rooftop Bar – намира се в центъра, в близост до пазара. Разполага с тераса на покрива. Оценка 8,0.
- Още предложения
Къде да отседнем в Ел Нидо?
В Ел Нидо избрах хотел на брега на морето на тихо и спокойно място на Коронг-Коронг бийч, откъдето тръгват част от лодките за обиколки по островите (island hopping) и в близост до плажа с най-хубавата гледка към залеза Лас Кабанас бийч. Доволна съм от хотела, обслужването и го препоръчвам – Desert Rose beach hotel.
Други предложения:
- Terra Sancta Boutique Resort е бутиков луксозен хотел, разположен на 10 минути пеша от Лас Кабанас бийч. Оценка 8,6.
- Nacpan Beach Villas – вилите разполагат с всякакви удобства, оценка 9,5. Намират се на плажа Накпан, който е с най-дългата плажна ивица в Ел Нидо и се води най-добър за плуване.
- Mua Tala Hotel El Nido – намира се между Ванила бийч и Лас Кабанас бийч. Мястото вечер е магично. Оценка 8,5.
- H Hotel El Nido – Vegan Friendly Hotel – намира се в центъра на Ел Нидо. Терасата предлага уникална гледка към плажа и пристанището. Оценка 9,2.
- Isla – The Island Experience – за тази от вас,коитоне харесват тълпите и обичат уединението. Оценка 9,0.
- Spin Designer Hostel – El Nido – бюджетно предложение. Предпочитан и препоръчван хостел с оценка 8,9.
Как да се придвижваме по островите?
Скутер
Безспорно най-лесният, удобен и бърз начин е да си наемете мотор. Цените варират между 300-500 PHP (10-15лв.) на ден. Имате свободата да обикаляте където и когато си поискате. Движите се бързо, не водите излишни разговори.
Препоръка:
Носете маска или бъф пред устата и носа си в по-големите населени места. Трудно се диша от газовете на моторите и тук-туците в трафика.
Тук-тук
Най-популярният начин за придвижване. Някои тук-туци са по-излъскани и модерни, други са прашасали пред разпад, ревящи безмилостно. Т.к. аз не карам мотор, ползвах почти непрекъснато тук-тук.
Пазаренето за цена е абсолютно задължително.
Такси
Може да ползвате такси в по-големите населени места, както и за трансфер от летището.
Препоръка:
Допитайте се предварително до хотела или мястото, където ще отседнете, каква е реалната цена, която трябва да очаквате и се пазарете за нея.
GrabMaps
Ако сте със сим карта, бих ви посъветвала да си свалите приложението GrabMaps. То е от типа на TaxiMe. Може да следите в реално време къде се намира колата ви, а цената се изчислява предварително и знаете колко точно ще платите. Цените са добри.
Споделен ван
Споделените ванове се ползват обикновено за трансфер от летището или inland hopping туровете. Разполагат с 6 до 12 места.
Градски транспорт
Цветни веселяшки бусчета превозват пътниците от спирка до спирка. Пътуването с тях със сигурност е вълнуващо изживяване, но така и не се качих.
Хоп-он, хоп-оф бус
Само на някои места видях подобни бусове.
Багажа – какво да изберем куфар или раница?
Как да пътуваме до Филипините – с куфар или раница? Аз избрах да пътувам с раница. Исках да съм максимално мобилна, да не нося нищо излишно и да не робувам на багажа. Никак не ми се носеше куфар, не ми се губеше време да се занимавам със съдържанието му и да се чудя дали ще пристигне след поредния полет. Смело мога да заявя, че не сгреших с избора си.
Друго предимство да пътуваш с ръчен багаж е и цената на самолетните билети.
Важно!
Ако решите да пътувате с ръчен багаж, важно е да знаете, че за вътрешните полети във Филипините максимално допустия ръчен багаж е 7 кг, т.к. багажните отделения са много малки. За тези полети дори да се чекирате онлайн, трябва да минете през гише, за да ви премерят ръчния багаж.
Какво да сложим в багажа за Филипините? Очаквайте публикация.
Застраховка
Застарховката е нещо, което редовно пропускаме да направим. Толкова се вълнуваме от пътуването, че често я забравяме, а не трябва. Сключва се бързо, струва нищожни средства, а може да ни спести много главоболия и финанси. Така че, не я пропускайте.
Препоръка:
Направете онлайн застраховка.
Виза до Филипините – нужна ли е?
Ако пътуването е до 30 дни, виза не е нужна.
Важно!
Всички, пътуващи до Филипините, трябва да се регистрират в системата eTravel преди да се качат на полета си. Регистрацията е безплатна и може да се направи до 72 часа преди пристигането.
Валута, как да плащаме във Филипините?
- Паричната единица на Филипините е филипинско песо. 100 РНР се равняват на около 3,30лв. в зависимост от курса.
Препоръка:
Носете пари в брой! На повечето места се плаща кеш. С карта може да платите само в някои ресторанти и магазини.
*Свободно с карта съм плащала единствено в ресторантите в Боракай. В ресторантите в Корон начисляват такса за плащане с карта между 3 и 7%.
- При пристигането си на Филипините е желателно е да имата пари кеш, особено ако кацате през нощта. Може да носите със себе си евро и долари, обменни бюра има навсякъде.
- При теглене от банкомат АТМ таксата за превалутиране е между 9 и 10%.
- Ако теглите от банкомат на филипинска банка, таксата е 250 РНР.
Говорими езици във Филипините
Основните езици, които се говорят във Филипините, са тагалог, себуански, малайски и английски.
Опасно ли е във Филипините?
Не, не е опасно. Нито веднъж не се почувствах застрашена.
Храната
Едно е сигурно. Във Филипините няма да останете гладни. Ще откриете изобилие от храна и всякакви видове кухня. Екзотичните ястия, морска храна, плодове, прясно изцедени сокове, шейкове, всякакви видове коктейли, вино, бира, местен сладолед са толкова много и разнообразни и ще им отдам заслужено внимание в отделна публикация.
Бюджет
Скъпо ли е във Филипините? Колко пари да предвидим за Филипините?
Бюджетът определено е тема, която вълнува всички. Затова ще ви дам информация за моето 3-седмично пътуване до Филипините в цифри.
Основни разходи
- Самолетни билети София – Себу отиване и връщане – 1200 лв.
- 4 вътрешни полета и два трансфера с ферибот – около 800 лв. Не съм търсила най-изгодна цена, а най-удобни като ден и час спрямо маршрута ми.
- Нощувки – около 1200 лв. за 19 нощувки. Не съм търсила най-изгодната цена. Търсех удобни за целта ми локации и приемлива, спрямо качеството, цена.
Допълнителни разходи
- Дневни турове по островите (island hopping) – цените варират между 800 и 1900 PHP. Аз направих 8 на брой за целия ми престой.
- Дневни турове във вътрешността на островите (inland hopping) – между 600 и 2000 РНР. Аз направих общо 4.
- Разходи за транспорт на ден. Ако изберете да наемете мотор, предвидете между 400 и 600 РНР на ден. Ако се придвижвате с тук-тук, такси или мотор с водач, цената е различна. Нямам точната сума, която съм дала за ежедневното ползване на транспорт, но не беше никак малка.
- Такси за вход – всички обекти имат такса вход. Лагуни и пещери – също. Цените варират между 50 и 250 РНР.
- Пристанищни такси – 50 – 150 РНР
- Туристически такси. Например трябва да заплатите 250 РНР при кацане в Корон и 400 РНР такса за престой в Ел Нидо.
Лични разходи
- Храна – цените на ястията варират между 250 и 900 РНР, скъпите риби и омари достигат до 1900 РНР.
- Коктейли – между 150 и 500 РНР. Повечето барове и ресторанти имат т.нар. Happy hour – две питиета на цената на едно. Часовете обикновено са между 15 -18:00ч. или 17-20:00 ч.
- Бира – в магазините цената е между 50 и 100 РНР, в заведенията между 80 и 150 РНР.
- Вода – в ресторантите и заведенията сервират навсякъде вода като комплимент, в магазините цената е между 30 и 100 РНР.
- Сувенири – гривнички, герданчета и магнити може да намерите за 50-100 РНР, по-качествените са по-скъпи.
- Дрехи – ако сте с куфар, който искате да напълните, пазарувайте смело. Дрехите са на изключително ниски цени.
Организирането на пътуването до Филипините може на пръв поглед да не изглежда лесно, но се надявам, че с препоръките, които ви дадох, няма да ви затрудни. А и организацията на подобен тип пътуване е част от самото приключение. Следвайте стъпките, планирайте правилно маршрута спрямо личните си предпочитания и се понесете по вълните на това вълнуващо преживяване. Гарантирам, че Филипините ще оставят траен отпечатък в сърцето ви.