Забележителности в Лисабон – пътеводител 2024

Забележителности в Лисабон – пътеводител 2024

by Elena Koleva
Площада на търговията Лисабон

За Лисабон

*Лисабон е част първа от поредицата Самостоятелно пътуване до Португалия – всичко, което трябва да знаете 2024

Съдържание:

Безкрайно магичен и очарователен, Лисабон не може да те остави равнодушен. Разположен на седем хълма, там, където река Тежу се влива живописно в Атлантическия океан, Лисабон съчетава умело богата история, традициионно наследство и облика на модерна европейска столица.
Установен на сегашното си местоположение още от епохата на неолита, Лисабон е дом на впечатляващи архитектурни паметници. По време на последователната окупация от гърци, римляни, картагенци и вестготи, Лисабон постепенно се разраства в основен търговски пункт между Европа, Великобритания, Северна Африка и Америка. Завладян през 714г. от маврите, Лисабон става част от емирството на Кордоба и успява да си върне християнското управление едва през 1147г.
Градът процъфтява през 15 и 16в. до опустошителното земетресение през 1755г., което в съчетание с последвалите вълни цунами и пожари почти изцяло унищожава града, а една трета от жителите му загиват. Лисабон е възстановен само за няколко години, сградите в централната част са срутени и построени наново според модерните градски норми.
Кои са основните забележителности в Лисабон, кои са по-малко популярните места, които си заслужава да посетим? Колко време ни е необходимо да отделим?
В този пътеводител за Лисабон ще намерите цялата необходима информация, както и цени, работно време и любопитни факти за забележителностите. Лисабон – такъв, какъвто го видях аз през моя обектив.

Колко дни да планираме в Лисабон?

Колкото повече, толкова по-добре. Но, ако разполагате с ограничено време, при добро планиране два или три дни ще са ви напълно достатъчни.

Как да се придвижваме в Лисабон?

  • С градски транспорт

С Карта Лисабон може да се придвижвате свободно с градския транспорт. Тя ви дава правото и на безплатен достъп до 39 музея, исторически сгради и други културни обекти. Картата предоставя също така отстъпки и за атракции, различни активности, както и за пазаруване и някои магазини. Предлага се за 24, 48 или 72 часа.

Къде да отседнем в Лисабон?

Съвет: Ако сте с кола под наем, резервирайте място за нощувка, което разполага със собствен паркинг или има обществен/частен паркинг в близост. Ако мястото, което сте избрали, е по-отдалечено от централната част, то нека да е в близост с достъп до обществения транспорт.

Ето някои предложения:

  • Бюджетен вариант: Hostel Crespo с оценка 8.0 Много добър. Ние се спряхме на този вариант и в интерес на истината останахме много доволни. Стаите са с по две или три легла, разполагат с тераски, има обща кухня, в която да си направите сутрешното кафе или да си охладите виното. Намира се на пешеходно разстояние до центъра на Лисабон и има място за паркиране пред сградата.
  • Луксозен вариант: бутиков хотел The Vintage Hotel & Spa в сърцето на Лисабон с оценка 9.0. Искате спа и гледка към града? Получавате ги. Цената на нощувка в двойна стая е 320EUR.
  • Или Torel Palace Lisbon с оценка 9.1 с градина, басейн и панорамна гледка към река Тежу и замъка São Jorge.
  • Среден вариант: B&B Lisbon Downtime Suites в центъра на града с оценка 8.0 и цена 180EUR на апартамент.
  • Още предложения ще откриете тук.

Забележителности в Лисабон

Описвам забележителностите по дни и в последователността, която следвахме ние. Движили сме се изцяло пеша, с изключение на посещенията до моста Белем и манастира Жеронимуш като до тях стигнахме с колата под наем, която бяхме наели за цялото ни пътуване в Португалия.

Препоръка: изгответе маршрута на забележителностите така, че да съответства на начина ви на придвижване.

Забележителности в Лисабон – Ден 1:

Моста 25-ти април (A ponte 25 de abril)

Мостът 25-ти април първоначално е бил наречен Мост Салазар (Ponte Salazar) на името на португалския премиер Антонио де Оливейра Салазар, който наредил построяването му. След революцията на карамфилите, която сваля останките от режима на Салазар, мостът е преименуван на 25 април, датата на революцията. Той има обща дължина от 2277 метра, 6 автомобилни ленти в горната част и двойна железопътна линия в долната част.

Моста 25 април, Лисабон

Моста 25 април, Лисабон

Площада на търговията (Praça do Comércio)

Площада на търговията е голям площад, разположен на брега на река Тежу, в сърцето на район Байша (Baixa). Известен е още като Терасата на двореца (Terreiro do Paço), защото там се е намирал Кралският дворец до земетресението през 1755 г. От 19-ти век нататък площадът се превръща в седалище на някои от най-важните португалски държавни ведомства. През юни 1910 г., само няколко месеца преди създаването на Португалската република, Площадът на търговията е класифициран като национален паметник на Португалия.

Забележителности в Лисабон - Площада на търговията

Площада на търговията Лисабон

Триумфалната арка Руа Аугуста (Arco Triunfal Rua Augusta)

Арката Руа Аугуста е каменна, подобна на триумфална арка, историческа сграда на Площада на търговията (Praça do Comércio). Построена е в чест на реконструкцията на града след земетресението през 1755 г. Тя има шест колони, високи около 11 м и е украсена със статуи на различни исторически личности. Свързаното пространство е изпълнено с герба на Португалия. Алегоричната група в горната част, представлява Слава, възнаграждаваща Доблест и Гений.

Трик: Изкачете се с асансьор до терасата в горната част на арката, за да се насладите на 360º гледка към центъра на града.

Триумфалната арка Руа Аугуста Лисабон

Триумфалната арка Руа Аугуста

Арката Руа Аугуста

Арката Руа Аугуста

Статуята на крал Жозе I (Estátua de D. José I)

Статуя на крал Жозе I, наричан Реформатора, се намира на Площада на търговията. Крал е на Португалия и Алгарвес от 1750 г. до смъртта си. Управлението на Жозе I е белязано главно от политиката на неговия държавен секретар, Маркиз де Помбал, който реорганизира португалските закони, икономика и общество, превръщайки Португалия в модерна държава. На 1 ноември 1755 г. Жозе I и семейството му оцеляват след разрушаването на Кралския дворец при Лисабонското земетресение, докато се разхождат в Санта Мария де Белем по това време. След тази дата кралят развива фобия от каменни сгради и прекарва остатъка от живота си в луксозен комплекс от палатки в Alto da Ajuda, в Лисабон.

Статуята на крал Жозе I Лисабон

Статуята на крал Жозе I

Катедралата на Лисабон (Sé de Lisboa)

Катедралата на Лисабон (Sé de Lisboa) е най-старата църква в града и седалище на Патриаршията на Лисабон. Построена през 1147г. на мястото, където е била Голямата джамия, която от своя страна се е издигала върху древна вестготска църква по време на мюсюлманската окупация, катедралата е преживяла много земетресения и е била модифицирана, реновирана и реставрирана няколко пъти. Катедралата забележително издържа на земетресението от 1755 г., което унищоважа по-голямата част от града.  Катедралата е класифицирана като национален паметник през 1910г. Днес е смесица от различни архитектурни стилове.

Работно време: понеделник – петък 09:30-19:00ч., събота 10:00-18:00ч., неделя – почивен ден

Цена: възрастни – 5 EUR, деца 7-12г. – 3 EUR, деца до 6г. – безплатно, билет за вход – тук

Забележителности в Лисабон - Катедралата

Катедралата

Съкровищницата на катедралата в Лисабон заема четири стаи. В тях се съхраняват произведения на изкуството от области като златарство, живопис, скулптура, облекло, пристигнали в катедралата между 16-ти и 19-ти век.

Съкровищницата на катедралата в Лисабон

Съкровищницата на катедралата

Съвет: Ако вече сте изморени, но искате да продължите разходката си, наемете тук-тук с екскурзовод, който ще ви разходи из стария град.

Емблематичния трамвай 28

Един от символите на Лисабон, историческият трамвай номер 28, с право е включен в топ 10 на забележителностите в Лисабон. На 14 август 1890 г. Лисабон получава първaта си теснолинейка. За тесните улици на Лисабон е избрано междурелсие от 900 милиметра, което се среща само в Линц. Първата електрическа трамвайна линия е пусната в експлоатация на 31 август 1901 г.

Емблематичният трамвай си проправя път из стръмните, калдаръмени пътища по един от най-популярните и живописни маршрути, извивайки се през кварталите Алфама, Байша, Грака и Естрела. Ако искате да се насладите на тази обиколка, настанили се удобно на кожените седалки в дървения салон, билет може да си закупите оттук.

Трамвай 28 Забележителности в Лисабон

Трамвай 28

Очарователния стар квартал Алфама

Когато по-голямата част от Лисабон е унищожена от земетресението през 1755 г., старият мавритански квартал Алфама остава незасегнат. С криволичещи, калдaръмени алеи, минаващи покрай къщи в пастелни цветове, това е един от най-харизматичните квартали на Лисабон.

Алфама Лисабон

Алфама

Мирадуро Санта Лусия

/*мирадуро – гледка/

Тази романтична тераса с бугенвилии до църквата Санта Лусия предлага на посетителите на Лисабон невероятна гледка към къщите в стария квартал Алфама, църквите и река Тежу.

Мирадуро Санта Лусия Лисабон

Мирадуро Санта Лусия

Църквата Санта Лусия

Църквата е класифицирана като национален обект. На външната й стена има два панела с плочки азулейжу. Единият показва Площада на търговията преди земетресението, а другият християни, които атакуват замъка Сан Жоржи през 1147г.

Внимание: Църквата е отворена за посетители единствено в събота от 9 до 22:00ч.

Църквата Санта Лусия Лисабон

Църквата Санта Лусия

Мирадуро Вратите на слънцето (Portas del Sol)

Портас дел Сол предлага живописна панорамна гледка към червените покриви на къщите в Алфама, църквите и река Тежу.

Мирадуро Вратите на слънцето Лисабон

Мирадуро Вратите на слънцето

Църква и манастир Сао Висенте де Фора (Igreja e Mosteiro de São Vicente de Fora)

Църквата и манастирът Сао Висенте де Фора датират от 17-ти век. Оригиналният манастир е основан около 1147г. от първия португалски крал, Афонсу Енрикес за августинския орден. Построен в романски стил извън градските стени, той е бил една от най-важните монашески основи в средновековна Португалия. Посветен е на Свети Винсент от Сарагоса, покровител на Лисабон, чиито мощи са пренесени от Алгарве в Лисабон през 12 век.

Работно време: понеделник – неделя 10:00 – 18:00ч. Вход – 5 EUR, за ученици и пенсионери – 3 EUR, деца до 7г. – безплатно

Църквата и манастира Сао Висенте де Фора

Църквата и манастира Сао Висенте де Фора

Пантеона или църквата Света Енграция

Първоначално църква, Света Енграция е построена през 1682г., но става Национален пантеон през 1916г., в който са погребани важни португалски личности. Големият й купол е завършен едва през 1966 г., 285 години след началото на строежа, което я прави паметникът, чието завършване отнема най-много време в цяла Португалия. Оттук идва и лисабонският израз „работа като Света Енграция“ – такава, която никога не свършва.

На мястото на настоящата църква е имало друга, която е била съборена, след като е била осквернена от обир през 1630 г. Един евреин е обвинен и екзекутиран, но по-късно е оневинен. Преди да умре, той пророкувал, че новата църква никога няма да бъде завършена, защото е бил осъден невинен човек. Първият опит за нова Света Енграция завършва неуспешно през 1681г. поради грешка в строителството. Работата е възобновена през следващата година. През 1916 г. републиканското правителство решава, че дори без покрив църквата ще стане национален пантеон, храм в чест на мъртвите португалски герои.

Работно време: понеделник – неделя 10:00 – 18:00ч. Вход – 5 EUR, безплатно с картата Лисабон.

Националния Пантеон Лисабон

Националния Пантеон

Замъка на Сао Жоржи (Castelo de São Jorge)

Замъка на Сао Жоржи е един от най-отличителните паметници на Лисабон. Разположен на най-високия хълм в градa, Кастело предоставя величествени и несравними гледки към Лисабон.
Работно време: март – октомври всеки ден от 9 до 21:00ч.; ноември – февруари всеки ден от 9 до 19:00ч. Цени: възрастни над 26г. – 15 EUR; младежи от 13 до 25г. 7,50 EUR; пенсионери над 65г. – 12,50 EUR; деца до 12г. – безплатно. С билети може да се снабдите предварително оттук.
Гледка към Лисабон от замъка на Сао Жоржи

Една от гледките, които се разкриват от крепостта

Най-старото известно укрепление на това място датира от 2-ри век пр.н.е., въпреки че някои от останките, намерени тук, датират от 6-ти век пр.н.е. Археологическите доказателства също така позволяват да се открият следи от присъствието на финикийци, гърци, картагенци, римляни и мюсюлмани, потвърждавайки човешката окупация на тази област от много далечни времена.
За замъка
Самият замък е основан през 10-ти и 11-ти век, когато Лисабон е важно мавританско пристанище. През 1147 г. първият крал на Португалия Дом Афонсо Енрикес превзема както замъка, така и града от маврите.
Кастело се радва на най-важния си период между 13-ти и 14-ти век. Именно тук, през 16-ти век, крал Дом Мануел I приема Васко да Гама след морското му пътуване до Индия и първата португалска театрална пиеса, написана от Жил Висенте, е изиграна, за да отбележи раждането на крал Дом Жоао III.
Крепостта на замъка Сао Жоржи Лисабон

Крепостните стени

Това укрепление все още пази единадесет кули, показващи различни архитектурни особености, характерни за военните укрепления от мавританския период.
Обявен за национален паметник през 1910 г., замъкът е претърпял сериозна реставрация през 20-ти век. Това е едно от най-важните места в града и много популярно място за отдих сред хората, живеещи в района.
Гледка от замъка на Сао Жоржи Лисабон

Гледка от замъка

В парка има музей, в който са представени историята на Лисабон и Кулата на Улис (Torre de Ulisses). Легендарният основател на града е дал името си на бившия Торе до Томбо, в който сега се помещава камера обскура с гигантски перископ, който ви позволява да се насладите на 360º панорамна гледка към града в реално време.

Площад Ларго да Граса (Largo da Graça)

Този площад се състои от три отделни свързани части около най-старата църква в Лисабон – Graca, построена през 1271 г. Най-атрактивната част безспорно е Мирадуро да Граса, което предлага прекрасна панорамна гледка към целия град и река Тежу в далечината. Втората част е пространството пред църквата, а третата е обособена в парк.

Площад на благодатта

Красиви сгради на Площада на благодатта

Манастира и църквата на благодатта (Graça Convent)

Манастирът и църква Граса е един от най-старите манастири в Лисабон. Намира се на площад Граса на най-високия хълм в Лисабон. Принадлежал е на Ордена на отшелниците Свети Августин и е служил като техен щаб в Португалия. Манастирът е възстановен след земетресението от 1755 г. и реставриран отново през 21 век. Класифициран е като национален паметник на Португалия.

Работно време: всеки ден от 10 до 17:00ч.

Манастира на благодатта (Graça Convent)

Манастира на благодатта

Мирадуро да Граса (Miradouro da Graça)

Намира се на площад Граса до църквата на един от най-високите хълмове и предлага великолепна гледка към града особено по залез слънце.

Мирадуро Graça Convent

Мирадуро Graça Convent

Уличката с графити

От манастира Граса се спускаме по стълбите на атрактивната уличка с графитите. Някои от тях са произведения на изкуството и е интересен контрастът с манастира, който е точно отгоре.

Улицата с графити

Улицата с графити

Кулата Белем (Torre de Belém)

Torre de Belém или Кулата на Сейнт Винсент е укрепление от 16-ти век. Кулата е построена, за да пази входа на реката в пристанището на Лисабон, следвайки заповеди на крал Дом Мануел (1495-1521), по време на чието управление Португалия значително разширява своята империя. Построена по време на разгара на португалския ренесанс, кулата е виден пример за португалския стил мануелино, но също така включва примеси на други архитектурни стилове. От 1983 г. Torre de Belém е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Кулата съдържа каменни мотиви, напомнящи ерата на откритията, като усукано въже и католическите кръстове на Христос, както и светеца покровител на Лисабон Сейнт Винсент и носорог. Неправилно е посочено, че кулата е построена в средата на Тежу и сега се намира близо до брега, тъй като реката е била пренасочена след земетресението в Лисабон през 1755 г. Всъщност кулата е построена на малък остров в реката.

Работно време на кулата: всеки ден от 10 до 17:30ч. Цена на билета за вход: 7 EUR

Кулата Белем

Кулата Белем

Съвет: посетете кулата в късните следобедни часове и останете да наблюдавате залеза.

Препоръка: завършете вечeрта с португалско вино и фадо музика на живо.

Забележителности в Лисабон – ден 2:

Манастира Кармо (Carmo Convent)

Кармо Конвент е най-красивата църква в Лисабон, въпреки факта, че няма покрив. Той е паднал по време на разрушителното земетресение през 1755г. и сградата остава без покрив, за да напомня за земетресението. Красивите готически арки остават непокътнати. Голяма част от архитектурата на църквата датира от 1300-те години, докато мануелините (португалски готически прозорци) и други детайли са добавени по-късно, през 16-ти и 18-ти век. В сградата ще откриете отделни стаи, в които са изложени саркофази, контрастиращи на детските рисунки по стените. В други са изложени различни произведения на изкуството. Една от стаите приютява богата библиотека, в която на преден план са изложени зловещите мумии на младо момче и младо момиче от Перу.

Работно време: понеделник – събота от 10 до 18:00ч. (ноември – април) и до 19:00ч. (май – октомври), неделя – почивен ден.

Цени: възрастни – 5 EUR, ученици и пенсионери – 4 EUR, деца до 14г. – безплатно, с карта Лисабон входът е 4 EUR.

Манастира Кармо (Carmo convent)

Манастира Кармо (Carmo convent)

Емблематичния асансьор Санта Жуста (Santa Justa)

15-метровият железен асансьор Santa Justa, известен още като Elevador do Carmo, е една от най-обичаните забележителности на Лисабон. Асансьорът е построен от родения в Португалия ученик на Айфел Raul Mesnier de Ponsard, официално е открит през август 1901 г.и става национален паметник през 2002г. На върха, нагоре по вита стълба, платформа за наблюдение предлага 360-градусова гледка към центъра на Лисабон.

Работно време: всеки ден от 7:30 до 21:00ч. (ноември-февруари) и до 23:00ч. (март-октомври). Цена: 5,30 EUR и 1,50 EUR за разходка на платформата. За притежателите на карта Лисабонбезплатно.

Асансьора Санта Жуста

Асансьора Санта Жуста

Асансьора Санта Жуста, погледнат отдолу

Асансьора Санта Жуста, погледнат отдолу

Площад Росио (Rossio square)

Площад Росио е най-оживеният площад в града. През 19-ти век площадът е бил павиран с калдъръмени камъни с вълнообразни модели, дизайн, който се вижда днес в много други настилки в цяла Португалия. От северната страна на площада се намира Народният театър Дона Мария II, монументална неокласическа сграда, построена през 1840-те годинa.

Забележителности в Лисабон - площад Росио

Площад Росио

От двете страни на площада има два барокови фонтана, а в центъра стои паметник с размери 27 метра височина. Състои се от пиедестал с мраморни алегории на справедливост, мъдрост, сила и умереност – качества, приписвани на Дом Педро IV, чиято статуя стои на върха на паметника.

Станцията на влаковете на площад Росио 

Приличаща повече на театър или пищно украсен дворец с подковообразни сводести врати, тази монументална нео-мануелинска сграда, разположена между площадите Rossio и Restauradores, е построена във време, когато гарите са били разглеждани като храмове на технологиите.
Френско-швейцарският автор Блез Сендрарс наричал железопътните гари „най-красивите църкви в света“ и тази гара може да бъде пример. Това е един от най-странните архитектурни комплекси, помещаващ железопътен терминал в Европа, а днес е местната гара за влакове до Синтра.

Станцията на влаковете на площад Росио

Станцията на влаковете на площад Росио

Скулптурните фигури пред Авенида Палас

Пред хотел Авенида Палас, в близост до станцията на влаковете на площад Росио, се намират две скулптурни фигури, израз на признателност към работниците, покрили улиците на Португалия с капсада.

Скулптурните фигури

Скулптурните фигури

Църквата Санто Доминго (Igreja de São Domingo)

Igreja de São Domingos е класифициранa като национален паметник. Църквата е построена през 1241 г. и за определен период е била най-голямата църква в Лисабон. Повредена е от земетресението в Лисабон през 1531г. и почти напълно разрушена от земетресението през 1755г. През 1959 г. църквата е опустошена още веднъж, когато в сградата избухва пожар, при който загиват двама пожарникари. Гасенето отнема повече от шест часа, а важни картини и статуи са напълно унищожени. Църквата отваря врати отново през 1994г.

Работно време: всеки ден от 7:30 до 19:00ч.

Църквата Свети Доминго

Църквата Свети Доминго

Мирадуро Свети Педро от Алкантара (São Pedro de Alcântara)

Това мирадуро е една от най-големите и емблематични точки за наблюдение в Лисабон към града и замъка Сан Жоржи. Намира се точно до върха на Elevador da Glória, един от трите фуникуляра в Лисабон. На терасата ще видите карта на града, изработена от плочки азулейжу.

Мирадуро Сан Педро от Алкантара

Мирадуро Сан Педро от Алкантара

Църквата Сан Роке (São Roque)

Църквата Сан Роке е римокатолическа църква в Лисабон. Това е най-ранната йезуитска църква в португалския свят и една от първите йезуитски църкви в света. Сградата е служила като дом на Обществото в Португалия повече от 200 години, преди йезуитите да бъдат изгонени от тази страна. След земетресението в Лисабон през 1755 г. църквата и нейната спомагателна резиденция са дадени на Лисабонския свещен дом на милосърдието, за да заменят тяхната църква и централа, които били разрушени. Интериорът на църквата изобилства от златни елементи.

Работно време: всеки ден от 9:30 до 17:00ч.

Църквата Сан Роке

Църквата Сан Роке

Стария град

След посещението на църквата Сан Роке решаваме да не се връщаме по пътя, по който сме дошли. Пресичаме улицата и се озоваваме в стар квартал на Лисабон. Къщите са боядисани в жълто, синьо, оранжево, залепени са една до друга, с малки тераски. Всяка от тях носи собствения си отпечатък. Тук там стените са облепени с плочки азулейжу. Стари магазинчета и кафенета се подават от входовете. Ако харесвате старите квартали, ще ви е интересно.

Стария квартал

Стария квартал

Площада на поетите Луиш де Камоеш (Praça Luís de Camões)

От стария квартал излизаме на Площада на поетите. В центъра му стои паметник, изработен от бронз и висок 4 метра. Паметникът е изправен върху осмоъгълен пиедестал, заобиколен от осем статуи.

Площада на поетите

Площада на поетите

Розовата улица

На Розовата улица се намират някои от най-добрите барове в Лисабон. Официалното й име е Руа Нова до Карвальо (Rua Nova do Carvalho). Намира се в популярния квартал Cais do Sodre, който някога е бил кварталът на червените фенери в Лисабон. В миналото улицата е била дом на игрални заведения, бордеи и долнопробни барове. Освен моряците, акостиращи в Лисабон, посетителите на улицата са били местните престъпници и проститутките. Тъмно минало за една розова улица.

Розовата улица Лисабон

Розовата улица

Главната улица Руа Аугуста (Rua Augusta)

Най-оживената пешеходна улица в Лисабон е павирана с традиционните за Португалия павета от капсада и свързва двата главни площада на града Росио и Площада на търговията (Rossio и Praça do Comércio). Туристите се смесват с улични артисти, продавачи на печени кестени и прословутите амбулантни търговци, опитващи се да продадат слънчеви очила и хашиш на всеки, който минава. На улицата са разположени десетки открити кафенета и ресторанти, сладкарници и магазини за сувенири.
Близо до арката Руа Аугуста е прочутият музей на дизайна и модата в Лисабон с произведения на международни дизайнери като Кристиан Диор и Томи Хилфигър. На няколко метра от там има подземен археологически обект (Rua dos Correeiros), показващ добре запазени римски мозайки и артефакти от последните 2500 години, открити при разкопки през 90-те години.
Тази улица ще бъде позната на онези, които са гледали филма „Пътешествията на Гъливер“, в който лилипутите прекарват Тед Дансън (Гъливер) през арката.

Главната улица Руа Аугуста Лисабон

Главната улица Руа Аугуста

Манастира Жеронимуш (Mosteiro dos Jeronimos)

Манастира Жеронимуш посетихме на път за Кашкайш. Поръчан от Мануел I в памет на инфантa Дом Енрике от Португалия (принц Хенри Мореплавателя), този манастир е национален паметник от 1907 г. и обект на световното наследство на ЮНЕСКО от 1983г. Построен през 16-ти век, той е дарен по това време на монасите от ордена на Saint Jerome, а през 2016 г. става част от Националния пантеон. Църквата на манастира (Igreja de Santa Maria de Belém) съхранява гробниците на Луис де Камоеш, Васко да Гама и Себастиан I, чиито останки са донесени там от Филип I в опит да сложат край на популярното вярване, че Себастиан I ще се върне да спаси Португалия. 

Манастирът е проектиран по начин, който по-късно става известен като Мануелино. Богато украсен архитектурен стил със сложни скулптурни теми, включващи морски елементи и предмети, открити по време на морски експедиции. Богато украсеният страничен вход на манастира е проектиран от Хуан де Кастильо и се счита за един от най-значимите за времето си, но всъщност не е главният вход на сградата. Този, подобен на светилище, портал е висок 32 метра и широк 12 метра като се простира на два етажа. Манастирът е сред най-желаните обекти на посещение в Лисабон.

Работно време: всеки ден от 9:30 до 18:00ч. Цена на билета – 10 EUR, безплатно с карта Лиасабон.

Препоръка: купете си предварително билет оттук, за да избегнете чакането и опашките.

Манастира Жеронимуш забележителности в Лисабон

Манастира Жеронимуш

Пред манастира се намира великопен парк с шадравани, плуващи патета и статуи на коне.

Парка пред манастира Жеронимуш

Парка пред манастира Жеронимуш

Препоръка: за финал на вечерта изберете да посрещнете залеза в лодка с напитки и музика.

Какво още да посетим в Лисабон?

Океанариума на Лисабон

Океанариумът на Лисабон е задължителна спирка, особено ако сте с деца. Той е един от най-големите закрити аквариуми в Европа. Намира се в Parque das Nações, който е бил изложбената база на Expo ’98.

Работно време: всеки ден от 10 до 19:00ч. Цени на билетите: 13-64 години – 22 EUR, над 65г. – 7 EUR, 3-12 години – 15 EUR

Можете да си резервирате билети предварително оттук.

Националния музей на азулейжу

Националният музей на плочките азулейжу е създаден през 1965 г. и става Национален музей през 1980 г. Постоянната експозиция на музея е изложена в стаите на древния манастир Мадре Деус, основан от кралица  Леонор през 1509 г. Църквата, параклисите на Свети Антоний и кралица Леонор и хорът също са част от тази изложба.
Музейната колекция включва декоративни керамични плочки или азулейжу от втората половина на 15-ти век до наши дни. Освен плочки, в колекцията са включени и керамични изделия, порцелан и фаянс от 19-20 век.

Работно време: всеки ден от 10 до 12:30ч. и от 14 до 17:30ч. Цени на билетите – 5 EUR, безплатно с карта Лисабон.

МААТ – Музея на изкуствата, архитектурата и технологиите

MAAT е културен проект за град Лисабон, който се фокусира върху три области – изкуство, архитектура и технологии. Музеят на стойност 20 милиона евро се намира на река Тежу на запад от центъра на града и e един от най-новите музеи в Европа. Той установява връзка между новата сграда и електроцентралата Tejo, един от най-забележителните примери за индустриална архитектура в Португалия от първата половина на 20-ти век. МААТ е един от най-посещаваните музеи в страната. Проектиран е от Amanda Levete Architects. Амбицията на MAAT е да представя национални и международни изложби на съвременни художници, архитекти и мислители.

Работно време: сряда – понеделник от 10 до 19:00ч., вторник – почивен ден.

Паметника на откритията

Паметникът на Откритията е посветен на португалците, взели участие във Великите географски открития през 15-16 век. Разположен е край река Тежу, в близост до кулата Белем, откъдето обикновено са потегляли корабите в онази епоха. Централната част на паметника представлява стоманено бетонна плоча с височина 52 m и с формата на корабен нос. На тясната ѝ страна, обърната към сушата, е изобразен меч, заемащ цялата височина на паметника. На срещуположната страна е разположена статуя на Енрике Мореплавателя, обърната с лице към реката. Зад него, от двете страни на централната плоча, се намират статуи на мореплаватели, картографи, хора на изкуството, учени, мисионери и други известни португалци, свързани с Великите географски открития.

Съвет: Съчетайте с посещение на кулата Белем и манастира Жеронимуш.

Какво да посетим в района на Лисабон?

  • За Синтра и забележителностите може да прочетете подробно в тази публикация.

• Любопитни ли сте още какви прекрасни места крие тази очарователна страна? Безплатен, изцяло авторски маршрут с полезни съвети, препоръки за забележителности и места за настаняване ще откриете тук.

Вижте още: Синтра забележителности и непознати места – пътеводител 2024

Забележителности в Порто – пътеводител

Самостоятелно пътуване до Мароко – полезни съвети

Пътуване до Италия с кола -14-дневен маршрут

Опияняващата Андалусия – под жаркото слънце и звуците на огненото фламенко


-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –


[BTEN id=“1179″]

Related Articles

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
×