Самостоятелно пътуване до Мароко – полезни съвети

Съдържание:

Самостоятелно пътуване до Мароко – всичко, което искате да знаете

Мароко е място, което привлича посетители от цял свят и е желана дестинация за много хора. Дали заради екзотичния си чар, арабския привкус, цветовете, уханията, различните нрави, природата? Истината е, че Мароко крие по нещо за всеки. Преди, обаче, да се потопим в магията на Мароко или някоя от приказките на Шехерезада, нека ви разкажа малко повече какво трябва да знаете и към какво трябва да подходите с внимание при организиране на самостоятелно пътуване до Мароко. Изготвила съм списък с 16-те най-важни неща, които ще отговорят на въпросите ви: кога е най-подходящото време за пътуване до Мароко, опасно ли е в Мароко, как да се придвижваме в Мароко, какъв бюджет да предвидим. Ще намерите и съвети за наемане на кола, закупуване на предплатена карта за телефон, препоръки за настаняване, активности и забележителности.

В публикацията съм се постарала да съм максимално изчерпателна и обективна. Имайте предвид, че маршрутът, местата за нощувка, храната, са мой личен избор, а съветите и препоръките са изготвени на база личен опит и преживявания.

Приятно четене!

Кога е най-доброто време за пътуване до Мароко

Най-доброто време за посещение на Мароко е през ранната пролет (март-април) или есента (септември-ноември). Времето е топло, на моменти дори горещо, но все още няма екстремни температури. Имайте предвид, че вечер, особено в пустинята и около крайбрежието става хладно.

Придвижване в Мароко

Преди всичко помислете как ще се придвижвате. От начина на придвижване, който ще изберете за самостоятелно пътуване до Мароко, до голяма степен ще зависи изготвянето на целия маршрут и закупуването на самолетните билети впоследствие. Ето и най-популярните начини за придвижване:

⇒ Рент-а-кар

Придвижването с рент-а-кар безспорно е най-лесният, удобен и предпочитан от нас начин. С рент-а-кар не сте зависими от времето, не гоните разписание и имате свободата да кривнете от маршрута, когато поискате. Няма да ви убеждавам да ползвате кола под наем, но ако се спрете на този вариант, бих ви посъветвала да направите предварителна резервация. Аз от години се доверявам на Discovercars. Te предлагат услугите на различни рент-а-кар компании. Резервирайки предварително, ще имате възможност да изберете кола по зададени от вас критерии. Четете малките букви! За да пестите време, вземете колата от летището, на което кацате и я върнете на летището, от което излитате. Може да излиза по-скъпо, но е в пъти по-удобно. Пълната застраховка е абсолютно задължителна! Това е гаранция, че безумният депозит, който заплащате при сключване на договора, ще ви бъде върнат. Така се случват нещата в Европа, но дали е така и в Мароко? Вижте по-долу.

За колата, която бяхме резервирали за самостоятелното ни пътуване до Мароко първоначално нямаше упоменат депозит и застраховка, което леко ме смути. Едва на летището в Агадир при сключване на договора, служителят спомена, че трябва да се заплати депозит. Платихме, сключихме договора и на тръгване зададох въпроса – А застраховката? Застраховка не фигурираше никъде. Изискахме да заплатим пълна застраховка, която ни струваше допълните 20 евро на ден. Оказа се, че при заплащане на пълна застраховка, депозитът отпада – чудесна новина! Попадайки впоследствие в лудия марокански градски трафик, гъмжащ от коли, мотори, рикши, каруци, пълната застраховка беше най-доброто решение.

Съвет – застраховайте колата, за да си спестите главоболията впоследствие, ако нещо се случи.

Колко ни струваше колата под наем и как се шофира в Мароко ще намерите в т. 16 Бюджет и т. 12 Шофиране в Мароко

⇒ Влак

Ако пътуването с рент-а-кар не е вариант за вас, може да изберете придвижване с влак. Покритието и разписанието на Мароканските железници ще намерите тук.

⇒ Наемане на кола с водач

Много популярен вариант сред чужденците е наемането на кола с водач, който същевременно е и гид.

⇒ Eкскурзии от базово място за настаняване

Предпочитан вариант от много туристи, които нямат възможност или не искат да се придвижват с кола. Запазете нощувки в място, което да ползвате като база, напр. Маракеш или Фес. Оттам тръгват различни екскурзии. Шофьорите ви вземат от мястото на настаняване и ви връщат обратно там. Добра опция е да резервирайте предварително, за да избегнете ходенето до туристическите бюра и съспътстващите тромави процедури. Запознайте се с цените и резервирайте ексурзии предварително оттук:

Маршрут – насоки как да организирате маршрута си при самостоятелно пътуване до Мароко

Разбира се за изготвянето на даден маршрут влияние оказват както продължителността на пътуването, така и задължителните места, които искате да посетите. Водете се от тях, не правете компромиси с желанията си. Моите топ 4 места, на база на които организирах това самостоятелно пътуване до Мароко, бяха Маракеш, Аит Бен Хадду, пустинята и Шефшауен, като желанието ми беше да оставя Синия град за финал. Впоследствие към тях добавих Урзазат и Фес, а множеството каньони, през които преминахме, Атласките планини, долините и дефилетата допълниха пътуването по вълнуващ начин. Често ме питам как точно избирам местата, които да посетя? Отговорът е съвсем лесен – някои хора ги влече историята, други са кулинарни туристи, а аз си избирам местата чисто фотографски. Ако дадено място не може да заинтригува обектива ми, то просто го подминавам.

Маршрут:

Агадир – Маракеш – Аит Бен Хадду – Урзазат – Мерзуга – Фес – Шефшауен – Танжер

Самостоятелно пътуване до Мароко примерен маршрут
Мароко примерен маршрут

Самолетни билети

Дойде ред на закупуването на самолетни билети. За близки дестинации аз лично предпочитам да ползвам нискобюджетните авиокомпании. Както знаете, от България до Мароко директни полети няма и трябва да се направи връзка на друго летище. Основните летища в Европа, които предлагат полети до Мароко, са: Мадрид, Барселона, Малага, Милано, Рим, Лисабон, Лондон. Опциите в Мароко са Агадир, Маракеш, Фес, Танжер, Казабланка или Рабат. Как ще ги комбинирате зависи от дните на пътуването, маршрута, бюджета. Ние пътувахме през март, самолетни билети закупих през януари до Мадрид. Кацнахме в Агадир, излетяхме от Танжер. Колко ни струваха билетите вж. т. 16 Бюджет.

⇒ Освен със самолет до Мароко може да стигнете и с ферибот през Гибралтар от испанския град Тарифа до Танжер. Обмислях го като вариант, но билетите до Малага за този период на годината бяха безбожно скъпи и се отказах.

Къде и как да резервирате нощувки при самостоятелно пътуване до Мароко

След самолетните билети е време да резервирате нощувките. Мароко предлага разнообразни варианти за настаняване. Може да отседнете както в луксозен скъп хотел, така и в нискобюджетен хостел или местен риад. С хотелите и хостелите сте наясно, няма да се спирам на тях. Тези от вас, които ме познават или следят публикациите ми, знаят, че не съм фен на хотелите и затова ще ви предложа алтернативни места за настаняване. Линкове към местата, които горещо препоръчвам, ще намерите в края на публикацията в т. 17 Местата, които посетихме.

⇒ Риади

Отсядайки в местните риади, ще се потопите в културата, навиците и обичаите на местните хора. Риадите се намират в медините, обзаведени са в традиционен стил и разполагат с всякакви удобства. Преди да резервирате, обаче, гледайте задължително оценките и четете коментарите за местата, които сте набелязали, за да не останете разочаровани. Проучете добре местоположението на картата, отдалечеността от обектите, които искате да посетите и едва тогава резервирайте.

Препоръка – Избирайте риади, които имат и тераса на покрива, за да се насладите на гледките, които се разкриват.

 

Самостоятелно пътуване до Мароко къде да отседнем
Риад във Фес, Мароко

⇒ Биваци

Биваците обикновено са разположени сред природата, в страни от градската част. Представляват отделни къщички и палатки, разположени около голям вътрешен двор. Извън самия бивак има обособени места за кемпери и каравани. Къщичките разполагат с удобства, а домакините предлагат вечеря.

Защо да изберете нощувка в бивак вместо в хотел? Заради атмосферата, тишината, свободата. Сред палми и плодни дръвчета, под навесите в двора са разположени масички, табуретки и дюшеци, на които да се разположите удобно. В бивака, който избрахме, свободно се разхождаха пауни. Беше магично.

Препоръка – Поръчайте си вечеря на домакина, купете си бутилка вино /В т.14 ще намерите информация откъде да си закупите алкохол в Мароко/ и се отдайте на сладки приказки  до                                      среднощ под звездното небе на Мароко.

Самостоятелно пътуване до Мароко къде да отседнем
Бивак Под звездите Урзазат

⇒ Камп в пустинята

Била съм в пустинята в Перу, но отдавна бленувах за камилските кервани и оранжевите пясъци на Сахара. Атмосферата вечерта в кампа и посрещането на изгрева сутринта бяха едни от най-хубавите ми изживявания в Мароко. Не се чудете, а задължително си запазете нощувка в някой от камповете. Планирайте времето си така, че да пристигнете навреме за залеза, домакините на кампа ще се погрижат за всичко останало. Камповете предлагат всякакви удобства, а някои от тях са супер луксозни. Ние се спряхме на малко по-скъп от средните цени вариант с включени великолепни вечеря и закуска. Останахме страшно доволни от обслужването, храната, атмосферата с песните край огъня след вечеря. Повече информация и координати на кампа ще намерите в т. 17 Местата, които посетихме.

Самостоятелно пътуване до Мароко къде да отседнем
Камп в пустинята

Какво да направите задължително след кацане на летището в Мароко

Ако сте с агенция, ясно. Оставяте се екскурзоводът да ви води. Но ако сте избрали самостоятелно пътуване до Мароко, не забравяйте следните неща:

⇒ Закупуване на Сим карта /виж т. 8/

⇒ Наемане на кола или организиране на средство за придвижване, ако не сте го направили предварително /виж т. 3/

⇒ Теглене на пари от банкомат или обмяна на валута за определен период, ако не носите такава със себе си. /виж т. 9/

Интернет – предплатени сим карти и Wi-Fi

Интернет мрежата в Мароко е с добро покритие и практически има навсякъде. Предплатена сим карта може да си закупите още на летището /търсете табела с надпис Orange/. Служителите правят всичко необходимо – поставят картата в телефона, деактивират тази, която използвате, дават ви номера, който ще е активен в Мароко. Цените са 10 евро за 10ГБ и 20 евро за 20ГБ. В магазините на мобилните оператори също може да си закупите предплатена карта на някой от мароканските оператори, но ако ще ползвате GPS, по-добре не рискувайте, а се подсигурете още на летището.

Wi-Fi има навсякъде в хотелите, риадите, хостелите, камповете в пустинята, голяма част от ресторантите, бензиностанциите.

Валута, обмяна на пари, как да плащате

Паричната единица на Мароко се нарича дирхам. 100 дирхама се равняват на 11 евро, но за да ви е по-лесно при пресмятането, делете на 10, не е кой знае колко голяма разликата.

Да обмените ли дирхами предварително, да обмените на място или да теглите от банкомат? На този въпрос няма еднозначен отговор. Ако не ви се губи време, обменете пари предварително. Аз ползвам Тавекс при закупуване на валута, т.к. курсовете, които дават, са по-добри от тези на банките. Ако пък решите да обмените на място, чейндж бюра има навсякъде. Аз избрах варианта да тегля дирхами от местните банкомати с карта Револют. Банкоматите имат ограничения за теглене до 1000, 2000 или 3000 дирхама, зависи от банкомата, на който попаднете. Таксите, които вземат, са от порядъка на 22 дирхама /или 2 евро/ за теглене на 1000 дирхама или 35 дирхама /около 7 евро/ за теглене на 2000 дирхама.

Как да плащате? Съветвам ви да плащате с местна валута или карта. Това е валидно за всички места по света. В България масово битува митът за плащане с долари в Мароко. Нямам обяснение защо. Ясно е, че на някои места може да плащате с долари, но е неясен курсът, на който ще ви ги преизчислят. Бъдете внимателни! Мароканците обичат да печелят от всичко.

Сигурност – опасно ли е в Мароко?

Не бих казала, че е опасно, но бъдете предпазливи! Носете парите, картите и документите си на сигурно място. Пазете телефоните си. Избягвайте чанти на рамото, които лесно могат да бъдат издърпани. В медините има страшно много хора, разминаването е трудно, а когато срещу вас се задава човек, бутащ количка с продукти, кон или магаре, е практически невъзможно. И точно в такъв момент е много лесно да ти отмъкнат нещо.

Мароканците имат неприятния навик да се завират в теб. Заговарят те на различни езици и обърнеш ли им внимание, се залепят за теб. Непрестанно си предлагат услугите, но не го правят безкористно, винаги искат пари. Фантазията им е безгранична. Във Фес добре облечен човек, виждайки ме с големия фотоапарат, се представи за фотограф от Нешънъл джиографик. Извади огромна връзка ключове и искаше да ни води в джамиите, в които не допускат туристи. Tатуистката в Маракеш пък изписа на рамото ми името ми на арабски, след което няколко дни непрекъснато ми подвикваха да ме канят в ресторанти или да си купя нещо от сергиите по улиците. Бъдете внимателни как и с кого общувате.

Говорими езици в Мароко

Противно на битуващото мнение, че мароканците говорят само арабски и френски, един от основните им езици е берберски. В Маркеш, Танжер и по крайбрежието се говори и испански, а не малка част от хората общуват свободно и на английски.

Шофиране в Мароко

Пътищата в Мароко са хубави. Голяма част от тях са ремонтирани наскоро и е приятно да се шофира. Като добавим и непрестанно променящият се живописен пейзаж наоколо, удоволствието е още по-пълно. Единственият лош участък, на който попаднахме, бяха първите 50км от Шефшауен в посока Танжер. Там пътят е толкова изровен от двете страни, че буквално се е превърнал в една лента.

Спазвайте ограниченията! Около разклоните и особено в близост до населените места много често са разположени пътни полицаи. За присъствието им подсказват знаците за ограничение на скоростта – 60, 40, 20, след което следва знак „стоп“. Задължени сте да спрете и да изчакате, докато изрично не ви дадат разрешение да продължите. Може и да ви отбият за проверка. На какъв принцип избират кого да спрат, нямам представа. Една кола с чужденци, с която се движихме в пакет по отсечката от пустинята до Фес, нямаше късмет и постоянно я отбиваха.

Внимание! По пътя към пустинята често се срещат стопаджии, искащи вода. Размахват празни шишета. Някои са толкова нахални, че буквално се хвърлят пред колата. Не спирайте!

В населените места шофирането е на принципа на джунглата. Отвсякъде изскачат мотори, рикши, колела, коли, каруци и всеки си прави каквото си знае. Бъдете внимателни!

Съвет: Разстоянията в Мароко са големи. Ако не обичате да пътувате дълго време, то съобразете маршрута.

Храна, напитки и вода

На пръв погледа мароканската кухня изглежда вкусна. Имайте предвид, обаче, че аз не съм кулинарен турист, капризна съм и ми е трудно да пиша за храна. Все пак ще се опитам да опиша някои от традиционните ястия, които се предлагат:

Кускус

Няма нищо общо с кускуса, който познаваме. Мароканският кускус е ситен като пясък и е сух. Готви се в глинен съд и се предлага в различни вариации – вегетариански, с пиле и зеленчуци, агнешко, телешко, морски дарове. Имайте предвид, че порциите са огромни, една порция спокойно може да нахрани трима.

Самостоятелно пътуване до Мароко мароканска кухня
Кускус – традиционно мароканско ястие

Тажин

Тажинът ми хареса повече от кускуса. Приготвя се в глинен съд с конусовиден капак, който се стеснява към върха. Ястието може да е месно или вегетарианско. В месния тажин порцията включва голямо парче месо –  пилешко, агнешко или телешко. Около него са наредени зеленчуци като войници, които си пускат ароматите и овкусяват месото. Най-вкусният тажин ядохме в пустинята.

Тажин, традиционно мароканско ястие
Тажин, традиционно мароканско ястие

Шишчета с месо и различни гарнитури към тях

Тук вариациите са много, ще намерите по нещо за всеки вкус.

Друг вид храна

Ако не ви допадне традиционната мароканска кухня, навсякъде има ресторанти, които предлагат европейска кухня, паста, пица, риба и каквото още се сетите. Мароканците са царе на бургерите. Опитахме бургери и в скъп ресторант, и в някакво неизвестно село, в което бяхме спрели за почивка. И двата бяха страшно вкусни. На много места се предлага и junk food. Гладни няма да останете със сигурност.

Самостоятелно пътуване до Мароко закуска
Закуска в риад

Напитки

Ззадължително опитайте от прясно изцедените сокове, божествени са. Предлагат се от всякакви видове плодове и различни комбинации между тях. Силно препоръчвам сока от нар, фаворит ми е. Експериментирайте и с лимонадата. Много приятно бях изненадана от лавандуловата лимонада, която пих във Фес. Кафето в Мароко е хубаво, ароматно, силно. На някои места могат да ви го сервират с канела или други подправки.

Вода

Водата от чешмата не е питейна, купувайте си задължително бутилирана. Ако сте с кола, се заредете с няколко стека. Зъбите спокойно може да си миете с вода от чешмата, нищо няма да ви стане. И лед сме консумирали с напитките, не сме имали проблем.

Алкохол

Продава ли се алкохол в Мароко? Знам, че мнозина от вас се вълнуват от този въпрос. Отговорът е – продава се, разбира се, но трябва да знаете откъде да си купите. И ако агенциите знаят на кои места да заведат туристите, за да консумират алкохол, при самостоятелно пътуване до Мароко, трябва някой да ви насочи. Ще ви дам жокери на база личен опит.

Магазини

Във веригите магазини Карфур, но в големите магазини, не в малките маркети, има обособени помещения с надпис La Cave /пещера/. Намират се вътре в магазина или са залепени до него. Предлагат се различни видове твърд алкохол, вино и бира. Цената на виното е между 50 и 200 дирхама, което е ориентировъчно между 5 и 20 евро. Бирата е скъпа, малките от 330мл са по 15-20 дирхама, а големите по 20-27 дирхама /около 2-3 евро/. Цените на твърдия алкохол не погледнах, т.к. не консумираме, но може да предположите какви са като знаете цените на виното и бирата.

В Танжер има едно магазинче на име Тио Пепе, рай за туриста. Предлага твърд алкохол, вино, бира и.. хамон. Намира се в уличката отляво на МакДоналдс.

Насоки могат да ви дадат и домакините, при които сте отседнали. Обикновено имат информация, а някои предлагат директно да ви снабдят.

Съвет – може да си закупите предварително някакъв алкохол от Duty Free магазина на европейското летище. Служителите ще ви дадат информация колко литра може да вземете със себе си в самолета /от Мадрид – 2 литра на човек/

Ресторанти

Част от ресторантите в големите градове също предлагат алкохол, но не всички. В Маракеш може да си поръчате вино или бира във всички ресторанти около главния площад Джамаа Ел Фна. Ресторантът, в който обядвахме и който предлагаше страхотна гледка към града, привличаше клиентела с Happy hour – 2 малки бири за 70 дирхама. В улиците, които тръгват около площада малко ресторанти предлагат официално алкохол, т.к. нямат лиценз. Питайте, преди да седнете. Нашата бутилка бяло вино стоеше под масата. Във Фес в медината също има места, на които може да поръчате алкохол, но си е чист късмет дали ще ги намерите сред повече от 9-те хиляди улички.

Самостоятелно пътуване до Мароко ресторанти
Ресторант в Маракеш

Какво е необходимо да носите със себе си при самостоятелно пътуване до Мароко?

Накратко казано, пари, фотоапарат, телефон, слънцезащитен крем с висок фатор, шапка/кърпа за глава са ви най-необходимите неща. Ако пътувате като мен с ръчен багаж, не прекалявайте с дрехите. Носете си леки, памучни тениски, панталони и ризи вместо дънки. Вземете си задължително тънко яке, вечер става хладно. По-смелите като мен могат да рискуват с къси панталонки и рокли с презрамки /убийте ме, в горещината не мога да облека дълъг ръкав/. Относно козметиката – носете си малки разфасовки или си купете на място от някой магазин. Маратонки или сандали? Ако имате място, и двете. Ако не, по-добре маратонки. Лекарства, ако приемате някакви. Ако ги забравите, не се притеснявайте, навсякъде има аптеки. Допълнителна ваксина не ви е нужна. Репеленти, както прецените. Аз комари не видях, те обичат влагата.

Самостоятелно пътуване до Мароко – Бюджет

Скъпо ли е в Мароко? Колко пари да носим в Мароко? Бюджетът на всеки е строго индивидуален. Преценете ще пазарувате ли, ще участвате ли в различни активности, как ще се храните, ще консумирате ли алкохол? Аз, лично, не съм се водила предварително от някакъв бюджет, чак сега за тази публикация направих калкулация.

Ето колко струваше нашето самостоятелно пътуване до Мароко като не сме се лишавали от нищо. Цените са за трима!

  • Самолетни билети – 188 евро /пътуваме с ръчен багаж/
  • Рент-а-кар – 400 евро /30 евро + 20 евро застраховка на ден за 8 дни/
  • Сим карта – 20 евро
  • Нощувки – около 300 евро
  • Джобни – Според Револют в Мароко съм оставила 870 евро. В тази сума са включени всички разходи за гориво, храна, алкохол, козметика, вход за забележителности, сувенири и всичко останало.

Тотал: 1778 евро или около 3550лв за трима, което прави по 1185лв на човек.

Въпреки на пръв поглед скъпия рент-а-кар, излиза много по-изгодно да си организирате самостоятелно пътуване до Мароко, отколкото с туристическа агенция.

Местата, които посетихме

Като цяло тази точка ще е чисто информативна. Ще дам препоръки с линкове към места за настаняване, както и откъде може да си резервирате и закупите предварително различни активности. Подробни публикации ще има само за някои от местата, още не съм решила за кои. Може да ми помогнете като оставите коментар в края на публикацията.

Много снимки ще намерите в профилите ми във Фейсбук, Инстаграм и Пинтерест.

Маракеш

Започвайки мароканското ни приключение с Розовия град, успяхме да се почувстваме като в приказка. Маракеш наистина много ми хареса. Атмосферата, цветовете и ароматите опияняват и градът някак успява да те грабне.

Маракеш Мароко
Маракеш Мароко

Какво да видите в Маракеш

Основните забележителности са площада Джемаа ел Фна, джамията Кутубия /вътре не се допускат не мюсюлмани/, медината, дворците Бахиа и Ал Бади, еврейския квартал, градините Мажорел.

Активности в Маракеш

Маракеш предлага изключително разнообразни активности както в самия град, така и извън него. Резервирайте си нощувка в пустинята, прекосете Атласките планини, отделете си ден да покарате сърф в Есауира. Изборът е ваш!  Всички активности ще намерите с един клик → Find Тhings to Do.

Къде да отседнете в Маракеш

Както споменах по-горе в т. 6 Нощувки, гледайте оценките и четете коментарите. Като предложения за луксозен, бюджетен и среден вариант, бих препоръчала следните места за настаняване:

  • Луксозен вариант Riad Kniza, oценка 9,5 Фантастичен, с външен басейн и спа. Цена за нощувка за двама възрастни с включена закуска – 310 евро
  • Среден вариант Riad Nobel, оценка 9,5 Фантастичен. Цена за нощувка за двама възрастни с включена закуска в момента – 140 евро. Ето и едно прекрасно предложение, особено ако сте с деца и искате да отседнете на тихо и спокойно място с външен басейн и детска площадка, Duplex Atlas Golf Resort оценка 9,8 Фантастичен. Цена на нощувка за двама възрастни – 80 евро
  • Бюджетен вариант Hostel Dar Tamanar, oценкa 9,2 Фантастичен. Цена за нощувка за двама възрастни 23 евро
  • Други предложения за настаняване в Маракеш може да намерите тук.

Прекосяването на Атласките планини

Ако се чудите дали да поемете от Маракеш към пустинята със спирка в Аит Бен Хадду, не му мислете много. Пътят е изключително живописен. Проходът минава през Атласките планини и достига 2620м надморска височина. Гледките от високо си заслужават всеки завой, а контрастът между заснежените върхове и пустинята е впечатлявящ.

Самостоятелно пътуване до Мароко маршрут
Атласките планини

Аит Бен Хадду

Аит Бен Хадду е берберско градче в южно Мароко под егидата на Юнеско. Известно е с крепостта от 11в, от която се разкриват впечатляващи гледки към река Урзазат и Атласките планини. Тук са снимани и редица популярни филми. Качете се на крепостта, посетете берберска къща, купете си сувенир.

Как да стигнете до Бен Хадду, ако сте без кола? Ето как

Аит Бен Хаду Мароко
Аит Бен Хаду Мароко

Къде да отседнете в Аит Бен Хадду

Заслужава ли си да отседнете в Аит Бен Хадду? Определено. Гледките от Касба /крепостта/ са фантастични, а на изгрев и залез слънце пейзажът ще е магичен.

Ето някои предложения:

  • Riad Paradise of Silence, оценка 9,1 Превъзходен. Цена за нощувка във фамилна стая – 73 евро
  • Kasbah El Hajja в сърцето на стария град с оценка 9,0 Превъзходен. Цена за нощувка във фамилна стая -94 евро
  • La Fibule D’or е добър бюджетен вариант с оценка 9,0 Превъзходен и цена 54 евро
  • На 4км се намира фантастичният, с оценка 9,6 Riad Tamdakhte. Цената за нощувка във фамилна стая е 80 евро.

Урзазат

Урзазат е известен като вход към пустинята Сахара. Неговият огромен Kasbah Taourirt, дом на дворец от 19-и век със скалистия пейзаж наоколо е декор на няколко филма. На североизток се намира скалистото дефиле Тодра, а пътят на югоизток се вие през буйните палмови горички на долината Драа към пустинята.

Урзазат Мароко
Урзазат

Какво да видите в Урзазат

Kasbah Taourirt, Tifoultoute Kasbah, филмовото студио Атлас, музея на киното. Градчето е симпатично, но след посещението в Аит Бен Хадду не успя да ме впечатли много.

Къде да отседнете в Урзазат

Разчупете стереотипите и резервирайте нощувка в бивак. Препоръчвам този, в който ние бяхме отседнали, ето координати:

  • Бивак Lot of Stars, оценка 8,9 Отличен с цена 37 евро нощувка за фамилна стая.
  • Maison d’hôtes Dar Farhana предлага хотелско настаняване с вътрешен басейн и тераса на покрива. Оценката е 9,3 Превъзходен, а цената 80 евро за фамилна стая.

Каньона Тодра

Пътят ни към пустинята продължава през живописния каньон Тодра с надвиснали отвесни червени скали. След тях един след друг се редуват оазиси с берберски села. Сакаш си попаднал в друг свят. Толкова е различно от всичко познато.

Берберско село Мароко
Берберско село

Мерзуга, Пустинята Сахара

Едно от любимите ми места в Мароко, препоръчвам с две ръце! Златистите пясъци на Сахара, камилските кервани през пустинята, залеза, вечерята, песните край огъня, изгрева винаги ще ми носят хубави спомени! Благодарение и на домакините от кампа, които се погрижиха за всичко и направиха това преживяване незабравимо.

Мерзуга пустинята Сахара Мароко
Дюните Ерг Чеби пустинята Сахара

Запазете си екскурзия оттук, aко сте без кола. Възможностите са много.

Къде да отседнете в Мерзуга

Ако предпочитате да сте независими, ще ви предложа някои от каповете като горещо препоръчвам този, в който бяхме отседнали.

  • Mustapha Camp Merzouga с оценка 9,4 Фантастичен и цена 60 евро с включена вечеря и закуска. Храната, която ни приготвиха тук, беше най-вкусната храна, която опитахме в цяло Мароко. Придвижването до кампа става с камили или джипове през пустинята /20 евро на човек общо за отиване и връщане/ като водачът ви чака в определен хотел, в който да оставите колата.
  • Magic Luxury Camp е друго предложение с оценка 9,7 Фантастичен и цена 90 евро, а Desert Romantic Camp e бюджетен вариант с оценка 9,9 Фантастичен и цена 20 евро за двама.
  • Още варианти за настаняване тук.

Фес

Най-важното, което трябва да знаете за Фес:

Не тръгвайте без водач или интернет на телефона. Уличките в медината са над 9000 и рискът да се загубите е огромен. Забележителностите във Фес са затворени за туристи. Не мюсюлмани не се допускат. Снимки – само пред вратата. Можете да влезете единствено в двора на Bou Inania Madrasa. Най-старият университет в Африка Kairaouine, библиотеката, Dar Batha, красивата андалуска джамия са затворени за посещение, но градът предлага куп други активности. Дали да посетите Фес? Да! Въпреки мръсотията и миризмата Фес е очарователен.

Работилница за щавене и боядисване на кожи Фес Мароко
Работилница за щавене и боядисване на кожи Фес Мароко

Забележителности и активности във Фес

Всичко, което трябва да видите във Фес, органзирани турове с водачи и активности около Фес, ще намерите тук:

Къде да отседнете във Фес

Възможно най-далеч от работилниците за щавене и боядисване на кожи /Tannery/.

Районът в медината около джамията Bou Inania Madrasa е доста по-спокоен и ако ви се отсяда в риад, може да резервирате там. Давам координати на риада, който бяхме избрали. Доволна съм от обслужването, обстановката, закуската.

  • Riad Fez Unique оценка 9,1 Превъзходен и цена за фамилна стая 40 евро за нощувка
  • Riad Fes Nass Zmane е с оценка 9,6 Фантастичен, има и ресторант. В момента промоционалната цена е 132 евро за нощувка
  • На СПА във Фес? Защо не? Palais d’hotes Suites & Spa Fes предлага СПА и всякакви удобства като цената е само 84 евро за нощувка
  • Ако искате да потопите в лукс и да се почувствате като арабска в приказка, то Riad Fes – Relais & Châteaux е за вас.

Шефшауен

Синият град на Мароко е едно от най-красивите места, на които някога съм била. Шауен е фотогеничен, магнетичен и различен. Намира се в подножието на планините Риф в северозападно Мароко. Най-лесно до него можете да стигнете от Фес, Танжер или Тетуан. 

Шефшауен Синия град на Мароко
Шефшауен, Синия град на Мароко
Защо къщите в Шефшауен са сини? Според някои, за да държат хладно през лятото. Други смятат, че синьото отблъсква комарите. Трети смятат, че къщите са боядисани сини от евреите, избягали от Испанската инквизиция през 15в.
Каквото и да е истината, Шефшауен е задължителна спирка от посещението ви в Мароко. Не се ограничавайте само с престой от няколко часа. Ако имате възможност, си запазете нощувка. Качете се до испанската джамия да погледате залеза, а защо не и изгрева, направете и нощна разходка в центъра на Стария град. Шауен е очарователен във всички часове на деня.

Активности в Шефшауен:

Къде да отседнете в Шефшауен

  • Aymane Rooftop Hotel беше нашият избор. С оценка 9,3 Превъзходен и скромната цена от 24 евро, превъзходна гледка и на 3 минути до мястото от снимката:)
  • Riad Mosaic е също добро предложение с оценка 9,1 Превъзходен на цена 68 евро за двойна делукс стая

Танжер

Танжер e мароканско пристанище на Гибралтарския проток, стратегическа врата между Африка и Европа от финикийско време. В медината е домът на Dar el Makhzen, дворец на султаните, който сега е музей на марокански артефакти. В медината е и Музеят на американската легация, документира ранните дипломатически отношения между САЩ и Мароко в бивше консулство от 1821 г. в мавритански стил.

Танжер Мароко
Танжер гледка от терасата на риада

Какво да видите в Танжер

Кап Спартел и пещерите на Херкулес, крепостта, двореца Dar el Makhzen, Музея на американската легация, разходете се из медината и града. По залез слънце погледайте морето от кафе La Terasse и задължително си резервирайте нощувка в риад с тераса на покрива.

Активности в Танжер

Tук може да намерите информация за всички забележителности и активности в и около града:

Къде да отседнете в Танжер

Отново препоръчвам риада, който бяхме избрали. Намира се на тихо място в медината, близо до касбах-а, а гледките от терасата бяха умопомрачителни.

  • Dar el Hayet с оценка 8,3 Много добър и цена на нощувка за семейна стая 96 евро
  • Aux 3 Portes с оценка 9,0 Превъзходен за 116 евро
  • Grand Hotel Villa de France е по-луксозен хотел с оценка 8,3 Много добър и цена на нощувката 187 евро

Важно! Ако летите от Танжер, имайте предвид, че на летището приемат само самолетни билети, отпечатани на хартия!

Ако нямате хартиен билет, ще се наложи да чакате служителят да ви го напише на ръка. Става много бавно, предвидете малко повече време.

Ако връщате кола под наем, а полетът ви е сутрешен, е добре да знаете, че на гишетата, обслужващи рент-а-кар до 8ч няма служители. Обадете се на някой от телефоните, оставени за контакт, обяснете къде сте оставили колата и пуснете договора и ключа през прозорчето на бюрото.

• • • • •

Така завърши нашата приказка в Мароко.

Ако статията ви е харесала, ще се радвам да я споделите:).

⇒ За мнения, препоръки и коментари ми пишете на myplacestovisit2021@gmail.com

⇒ Вижте още: Опияняващата Андалусия – под жаркото слънце и звуците на огненото фламенко


– Тази статия съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря! –


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Абонирайте сеАбонирай се за Myplacestovisit.net

Успешно се абонирахте!

Имаше грешка. Опитай онтново.

My Places to Visit will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.