Троян и региона – информация и забележителности

Защо да посетим Троян?

Всички са чували за красотата на Троянския Балкан и прочутата троянска сливова ракия. Но освен удивителната природа, старопланинският град и неговият регион крият много исторически, културни и архитектурни забележителности. Троян е пълен с живот. Такъв го помня и от младежките ми години. Хората обичат града си и всячески се стремят да го държат жив с многобройните културни и музикални мероприятия, събития и празници, които организират ежегодно. Средище на художествените занаяти още от миналото, а днес благодарение на училището за приложни изкуства, в което учат деца от всички краища на България, Троян крие за всекиго по нещо и няма да ви разочарова.

В центъра на Троян
В центъра на Троян

Къде се намира Троян?

Градът лежи в подножието на Троянско-Калоферския дял на Стара планина в долината на река Осъм, в която се сливат реките Бели и Черни Осъм. Намира се на 155 км от София, 120 км от Пловдив, 319 и 313 км съответно от Варна и Бургас. До града има редовни автобусни линии, а ако решите да ползвате железопътен транспорт, трябва да направите смяна на ЖП гара гр. Левски.

Забележителности в Троян

Разходете се из централната градска улица, отпуснете се и усетете духа на града. Поспрете на моста да погледате реката, поседнете в някой парк. Посетете забележителностите.

Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства

Музеят се намира в центъра на града и предлага на своите посетители музейна експозиция в десет зали, които представят типичните за Троянския край занаяти- грънчарство, бъкличарство, дърворезба, ковачество, медникарство, тъкачество, калпакчийство и техния инструментариум. От самото начало на посещението си в музея ще бъдете грабнати от макета на Троянската занаятчийска чаршия, която показва облика на града от преди Освобождението. В макета, съхраняван зад стъклени витрини, работилниците на занаятчиите са изпипани до най-малкия детайл, а авторите са успели да пресъздадат атмосферата посредством действията и израженията на хората, показващи техните емоции .

Чудесен е начинът, по който в музея се преплитат историята и новите съвременни технологии, за да привлекат повече млади хора. Впечатление правят куклата Неда, която посредством сканиране на QR кодове разказва за експозициите на музея и чекмеджетата с надпис „Пипай“, съхраняващи макети или умалени предмети на някои от експонатите в музея.

Адрес: площад Възраждане 1

Работно време – всеки ден от 09 до 17:00ч.

Цена: за възрастни – 5лв., за студенти, ученици и пенсионери – 2лв., за деца до 7г. – безплатно.

Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства Троян
Макет на занаятчийската чаршия

Кратка история на Троян

Тук е мястото да ви разкажа накратко за историята на Троян.

Районът е бил населен още през палеолита, за което свидетелстват керамични и бронзови съдове, оръжия от желязо, накити. Самият Троян носи името си от славянския бог Троян и възниква през 15 век като крайпътно селище в началото на Троянския проход.

Градът процъфтява през първата половина на 19 век. Развиват се редица занаяти. Водещо е грънчарството, от което тръгва известната Троянска керамична школа. Около 1800 г. кърджалии са нападали и ограбвали Троян три пъти, избивайки голяма част от жителите му. Васил Левски основава революционен комитет в града през 1871 г. Шест години по-късно Троян е опожарен, този път от отстъпващите турски войски.

Любопитен факт е, че Троян става третият град с електричество в България след София и Пловдив.

Галерия Серякова къща

Ако искате да се откъснете от забързаното ежедневие и да се потопите в магията на културата, изкуството и музиката, Серяковата къща е вашето място. Стопанисвана от слънчевата и сладкодумна галеристка Мариела Шошкова, галерията предлага на посетителите си пет изложбени зали, уютно аранжирани в двуетажната къща, паметник на културата от местно значение и родна къща на Ботевия четник Георги Серяков. Ежегодно в галерията се организират 16 художествени и фотографски изложби на различни тематики, камерни и джаз концерти, представяне на книги и различни културни събития. Осветлението в галерията отговаря на най-модерните технологии, за да представи произведенията по най-добрия начин. Залите са подредени тематично, но освен тях галерията разполага и с щанд, от където може да си закупите картина, художествена фотография, ръчно изработени керамични изделия, бижута или шалове.

В подземието на галерията се намира кафе-бар Арт клуб, в който може да изпиете следобедното си кафе или да се насладите на майсторски направен коктейл под звуците на приятна музика.

Галерия Серякова къща Троян
Галерия Серякова къща

Адрес: ул. Ангел Кънчев 6

Работно време: понеделник-петък – 10-12:00ч., 14-18:00ч, събота – 10-15:00ч, неделя – почивен ден

Паметника на Иван Хаджийски

Иван Хаджийски е бащата на българската социалнопсихологическа школа. Публицист и изследовател, Иван Хаджийски е автор на изследванията „Бит и душевност на нашия народ“ и „Оптимистична теория за нашия народ“. В родната му къща е събрана документална експозиция и предмети от бита, които пресъздават атмосферата от времето, в което е живял.

Паметника на Иван Хаджийски и турския конак Троян
Паметника на Иван Хаджийски и турския конак

Винпром Троян

Основан през 1948 г, от 2007 г Винпром – Троян е част от чешкото акционерно дружество “Рудолф Йелинек”, най-големия производител на плодови дестилати в Европа. Имахме удоволствието изпълнителният директор г-н Михал Капоун да ни разведе из целия завод и да ни разкаже за целия процес от получаването на плодовете до създаването на готовия продукт.

Асортиментът, който се произвежда във Винпром Троян, е изключително разнообразен. Освен добре познатата троянска сливова ракия, се произвеждат още крушова, дюлева, черешова, кайсиева, прасковена и други плодови ракии, различни видове ликьори, ром и абсент, а за вашия празник може да поръчате бутилки с персонализиран етикет.

Отлежала ракия от асортимента на Винпром Троян
Отлежала ракия от асортимента на Винпром Троян

Винпром Троян предлага на посетителите на града организирани обиколки всяка събота от 15 часа, в които могат да се запознаят с процеса на създаването на алкохолните напитки от получаването на плодовете до бутилирането им и поставянето на етикет.

Вход за възрастен – 15 лв, деца до 18г – безплатно.

Два са фирмените магазини, от които може да си закупите оригинални продукти от Винпром Троян. Адресите са:

  • гр. Троян, ул. „Васил Левски“ №49

Работно време: вторник – 14-18:00ч., сряда-събота – 09-13:00, 13:30-18:00ч., неделя – 09-13:00ч, понеделник – почивен ден

  • село Орешак, ул.“Стара планина“, Гетсиманската градина до Троянския манастир
Работно време: сряда-неделя 10-18:00ч, понеделник и вторник – почивни дни

Гостилница На дворЪТ

Ако се чудите къде да хапнете в Троян, горещо препоръчвам Гостилница На ДворЪТ. Обстановката е задушевна и оригинална, решена във винтидж стил, обслужването е перфектно, а храната невероятно вкусна. Опитайте домашната супа от петел, панираната яхния от петел, пъстърва на скара, традиционните за региона салати и предястия, а за завършек непременно си поръчайте някой от десертите.

Гостилница На дворЪТ
Част от интериора

Адрес: ул. Ангел Кънчев 5

Работно време – всеки ден от 09:00 до 00:00ч

Гостилница На дворЪТ Троян
Великолепните десерти

Къде да отседнем в Троян?



Booking.com

Какво да посетим в региона на Троян?

Троянски манастир

Троянският манастир е разположен живописно на брега на река Черни Осъм в село Орешак и е безспорно най-популярното и най-посещаваното място в района на Троян.

Дали ще изберете да посетите манастира заради чудотворната икона Св. Богородица Троеручица, за Свето Венчание или Кръщене, заради великолепната архитектура, красивите стенописи или просто ще поспрете под сянката на чудната манастирска градина, не го пропускайте, когато сте в региона.

Троянския манастир
В двора на манастира

Основан около 1600 година като малка дървена църквичка на реката от неизвестен монах-отшелник, манастирът бързо се разраства. Славата му започва да се носи покрай чудотворната икона на Богородица Троеручица, донесена от монаси от Атон и скоро са издигнати дървена църква, посветена на Рождество Богородично, монашеско жилищно крило и малка гостоприемница.

Освен със своята архитектура, дърворезби и невероятните стенописи в манастирската църква, дело на Захари Зограф, манастирът е бил известен книжовен център и истинско революционно средище в средата на 19 век. Тук е бил основан революционен комитет от Васил Левски, в който участие вземали всички монаси. За тези времена свидетелства музеят на Апостола в манастира.

Стенописите на Троянския манастир
Част от външните стенописи на манастира

За поклонниците манастирът предлага и настаняване. Повече информация може да намерите тук.

Село Орешак

Орешак е село в Троянския регион, китно разположено от двете страни на река Черни Осъм. В последните години става все по-популярно място за селски и еко туризъм благодарение на красивата природа и спокойствието, което предлага. В селото живеят малко повече от 2300 жители, които се занимават с дърводобив, дървообработване, грънчарство, металообработване и овощарство. Най-старата махала Баба Стана е запазила възрожденския облик на селото със старите си къщи. Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата, създадено през 1971 г., е единственото място в България, където майстори от цялата страна излагат своите съвременни творби, популяризират народните художествени занаяти и стимулират тяхното развитие.

Един от най-атрактивните празници, който се провежда в село Орешак и Троян, е Празникът на Сливата и Сливовата ракия. В конкурса за най-добра ракия вземат участие много майстори, познавачи на сливовицата.

Село Орешак, в двора на къща за гости Неделя-2
В двора на къща за гости Неделя-2

Къде да отседнем в Орешак?



Booking.com

Село Черни Осъм

Селото се намира на 12 км от Троян в полите на Централна Стара планина. Над селото се извисяват два от най-високите балкански исполини – върховете Голям Купен (2169 м) и Левски (2166 м), в подожието на който извира река Черни Осъм, дала своето име на първото селце по пътя си.

Училището за планински водачи в Черни Осъм

Училището за планински водачи в Черни Осъм е eдинствено в България и второ в Европа. Създадено е от покойния вече Минко Занковски преди 17 години. Училището привлича деца от цялата страна след завършено основно образование. Тук учениците, учителите и директора са приятели, преживяват много неща заедно, преодоляват различни трудности и това ги сближава. Макар че престоят ни в училището беше кратък, успяхме да усетим задружната атмосфера, която цари там.

Училището за планински водачи в Черни Осъм
Училището за планински водачи в Черни Осъм

Училището разполага с две външни и една вътрешна катерачна стена. Външните стени са изградени по проекти, а вътрешната е изцяло изградена с дарения. Фирма „Уолтопия” подарява платната и ръкохватките, а самото изграждане е осъществено с доброволния труд на бивши ученици на училището, работещи в тази фирма.

Училището за планински водачи в Черни Осъм
Впечатляващата катерачна стена

Природо-научен музей в Черни Осъм

Природо-научният музей в Черни Осъм е популярен с повече от 700-те си експоната, подредени в три зали. Представени са всички животински видове, обитаващи Средна Стара планина: вълк, кафява мечка, благороден елен, сърна, дива свиня, скален орел – емблемата на Черни Осъм. Изключително богата е колекцията от пеперуди и всякакви видове насекоми.

Природо-научен музей в Черни Осъм
Природо-научния музей

Работно време: От понеделник до неделя
08.00 – 12.00 ч. : 13.00 – 17.00 ч.

Входни такси: Възрастни – 2.00 лв., Учащи, пенсионери – 1.00 лв.

Фотоархивна и битова сбирка

Създател на сбирката е Дочо Нешков, но в действителност представлява не сбирка, а цял Етнографски музей, в който може да се запознаете с културно-историческото и природно наследство на селото.

Художествена галерия

Художествената галерия носи името на видния черноосъмец Пенчо Хаджинайденов, основоположник на Троянската художествена школа

Село Патрешко

Селото се намира на надморска височина от 570 до 714 метра на около 12 км североизточно от град Троян и се състои от 16 махали. Природата е изключително живописна, а най-високата точка на местността е връх Момина Могила. В непосредствена близост се намира и малък язовир.

село Патрешко Троян
Къщите на село Патрешко

На територията на селото са открити няколко тракийски могили, а в близост има две разрушени калета вероятно от Второто българско царство.

Къща НА КърЪТ

В село Патрешко в дома си, датиращ от 1752 г., ни посрещна сърцатата г-жа Църова, стопанисваща и Гостилница На КърЪТ в Троян. С историята на селото ни запозна кметският наместник Иван Беломъжев, баща на двукратия световен шампион по ски ориентиране Станимир Беломъжев.

Къща НА кърЪТ село Патрешко Троян
Къща НА кърЪТ

Г-жа Църова приготви пред нас нафора и сподели за намерението си в къщата да се провеждат различни видове мероприятия или работилници като рисуване върху керемида, рисуване с естествени материли, изработка на керамични изделия, приготвяне на различни видове храна.

Нафора
Нафора

Къщата разполага с няколко стаи, уютно обзаведени и светли, в които по желание може да се настаните.

Къща НА кърЪТ село Патрешко Троян
Къща НА кърЪТ

Солната стая

Колкото и странно да звучи на пръв поглед, в малкото село Патрешко има и солна стая, посещавана от троянци и хората, идващи на почивка в региона. В задния двор на къщата е разположена и детска площадка, изцяло изградена от естествени материали.

село Патрешко Троян
Детската площадка на къщата със солната стая

Шипково

Село Шипково се намира на 20 км западно от Троян и е един от най-старите, основан през 1946 г. курорти в България, известен с минералните си извори. Шипково е основано около 1630 г. Селото получава името си от първите му заселници заради множеството шипкови храсти.

Курортното селище се намира сред букова и елова гора. Басейнът с минерална вода снабдява и някои от хотелите, а минералният състав на водата лекува чернодробни, бъбречни и стомашни заболявания.

Интересен обект е чешмата с четирите чучура, от които тече четири вида минерална вода.

Чешмата с четирите вида минерална вода Шипково Троян
Чешмата с четирите вида минерална вода

Къде да отседнем в Шипково?

Село Балканец

Село Балканец е разположено е в долината на малката рекичка Кнежа, приток на р. Бели Осъм. На 5 км южно от Троян, селото е начална точка на прохода Троян – Кърнаре. В близост до селото са открити останки от древен римски път, построен от император Траян. Традиционно на Еньовден в местността Айдушко сборище се провежда Празник на билките, планината и туризма. От Балканец води началото си екопътека Жална, която се свързва с римския път Виа Траяна.

Къде да отседнем в Балканец?

Село Чифлика

Разположено между резерватите Кашка, Васильов и Козя стена, село Чифлик се намира на 16 км западно от Троян при извора на река Бели Осъм. В последните години Чифлика се утвърждава като курорт благодарение на извиращата в селото от над 1000 м дълбочина минерална вода  с температура 50 градуса. Тя пълни голям открит басейн с олимпийски размери, от който се снабдяват хотели и почивни станции.

Къде да отседнем в Чифлика?

Планински маршрути и екопътеки

Капинчо

Маршрутът започва от ЖП прелез „Капинчо“, който се намира на 5 минути пеша от центъра на Троян. Тръгва се по асфалтов път, преминава се железен мост и продължава с изкачване по стъпала до туристически дом „Никола Габърски“. Следва парк „Капинчо“ с беседка и пейки за отдих. Ако искате да продължите, ще стигнете до възвишение, от което се открива просторна панорамна гледка към алпийското планинско било на Козя стена и северните гористи склонове на Троянския балкан. Маршрутът продължава към минералния извор, реката и водопад Бръмбар скок – подходящо място за пикник и отдих.

Eкопътека Жална

Село Балканец е изходната точка към екопътека Жална. В центъра на селото е позиционирано информационно табло и карта на маршрута. Екопътеката предлага дълъг и кратък маршрут.

Екопътека Жална
Картата за екопътека Жална

Беклемето

Местността Беклемето е на най-високото място на прохода Троян – Кърнаре. Намира се на 1590 м. надморска височина на 20 км от Троян. Местността е подходяща както за летен, така и за зимен туризъм. Тук се намира най-добрата писта за ски бягане и биатлон в България, а на разположение на скиорите са три ски писти, снабдени с влекове.

Биосферен резерват Стенето

Биосферният резерват Стенето се намира непосредствено над село Черни Осъм, откъдето води началото си Национален парк „Централен Балкан“.

Планински маршрути

  • село Черни Осъм, местност Смесите – хижа Амбарица

Преходът е около три часа, а Хижа Амбарица е изходяща точка за вр. Амбарица – 2 ч., х. Добрила  – 4 ч. и  вр. Ботев – 9 ч.

  • Беклемето – хижа Дерменка (продължителност 2,30ч.)
  • Беклемето – хижа Добрила (продължителност 5-5,30ч)
  • Беклемето – хижа Козя стена – 3 ч.
  • Чифлик – хижа Хайдушка песен – асфалтов път, 3.5 км.
  • хижа Хайдушка песен – хижа Козя стена – 2 ч. 30 мин. Отсечката е стръмна, с голяма денивелация.
  • хижа Козя стена – хижа Ехо – 2 ч.
  • хижа Козя стена – Троянски проход – 2 ч. 30 мин.
  • хижа Козя стена – заслон Орлово гнездо – 4 ч.,
  • хижа Козя стена – хижа Дерменка – 5 ч.

Това пътуване е осъществено благодарение на община Троян и регионално сдружение Тур клуб РеМарк.

Вижте още: Тетевен – пълна информация за забележителностите на града и региона

Село Косово – притихнало в прегръдката на Родопите


-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –


[BTEN id=“1179″]

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top