Деветашката пещера

Деветашката пещера – дом на хиляди прилепи

Къде се намира Деветашката пещера?

Деветашката пещера се намира близо до село Деветаки, на около 7 km от гр.Летница и на 15 km североизточно от гр.Ловеч. До пещерата води път, който започва малко след отбивката за село Деветаки (посока Ловеч – Левски). Той стига до паркинг на около 50 m от пещерата, а оттам се тръгва по пътека, която води до нея.

Деветашката пещера
Деветашката пещера

За Деветашката пещера

Деветашката пещера е величествена и красива. Тя е една от най-големите пещери в България с площ 20 400кв.м., дължина 2 442м. и височина 60м. Открита е през 1921г., а през 1996г. е обявена за природна забележителност.

Пещерата е естествено осветена, благодарение на седемте отвора, които се намират на тавана на пещерата. Отворите носят в пещерата и постоянен приток на свеж въздух.

Деветашката пещера
Четири от седемте отвора на пещерата

Сводовете на входа на пещерата са внушителни. На около 200 метра от входа се отделят два ръкава. Десният ръкав е сух и топъл, като навътре се разширява и накрая прераства в кръгло помещение, известно като Олтара. Олтарът е голямата зала, която е отворена за посетители и именно там при археологически разкопки са открити едни от най-интересните находки от неолита по българските земи.

Деветашката пещера
Олтара

През левия ръкав протича малка рекичка, която преминава през централната зала на пещерата и се влива в р. Осъм. Навътре в пещерата освен рекичка има и десетина естествено образувани езера.

Деветашката пещера
Рекичката

Обитателите на Деветашката пещера

Деветашката пещера е дом на хиляди прилепи и е сред трите най-важни убежища за хибернация на прилепи в Европа. Заради размножителния период на населяващите пещерата бозайници е въведен пропусквателен режим в двете галерии на пещерата. Водната галерия се затваря за посетители 1 ноември – 1 април, а сухата галерия в периода 25 май – 31 юли. Светлата част на пещерата е отворена за посетители целогодишно.

15 вида прилепи обитават пещерата, като четири от тях са включени в Червения списък на световно застрашените видове.

Освен на колония от 35 000 прилепа, пещерата е дом и на много животни. Сред тях са 12 вида защитени земноводни, 82 вида птици, от които 13 са включени в Червената книга, 34 вида бозайници, от които 4 са включени в Червената книга на България, а 15 – в Световния червен списък.

Деветашката пещера
Отворите на пещерата

Интересни факти за Деветашката пъщера

  • Деветашката пещера е обитавана от най-дълбока древност. В пещерата са намерени следи от живот, които водят до старокаменната епоха. Населявана е и през бронзовата, желязната и римската епоха. Причина за това са добрите условия на живот в нея, естествената осветеност, близостта до река и гора, пълна с дивеч.
  • В миналото пещерата е била използвана за съхранение на храни от държавния резерв.
  • Била е засекретен военен обект.
  • До 90-те години на миналия век в пещерата се е съхранявал петрол. Цистерните стоят на входа на пещерата до началото на 21в.
  • В Деветашката пещера са снимани някои от по-мащабните сцени на холивудската продукция Непобедимите-2.

 

Какво да посетите в района на Деветашката пещера?

 

Не забравяйте – това е кътче от нашата Родина – не унищожавайте и пазете чисто!

 


-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –


 

[BTEN id=“1179″]

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top