Гватемала – страната на вечната пролет

След точно 24 часа, прекарани в полети, престои и проверки, летището на Гватемала ни посрещна с внушителна фотоизложба, загатваща какво ни предстои.

Бях нетърпелива.
След последвалия трaнсфер до Антигуа в малките часове на деня попаднах най-сетне в прегръдките на съня.
Нямах никакви очаквания за следващия ден, не исках да се настройвам предварително за нищо. Исках да оставя Гватемала да ме води.
Сутринта започна обещаващо. Докато се изкачвах по витата стълбичка към терасата с градина на автентичния хотел, в който бяхме настанени, топлият въздух погали кожата ми. Носеха се птичи песни и ухания на цветя, а вулканът Фуего издигаше внушителни кълбета дим, докато с удоволствие отпивах от ароматното кафе. Нямаше го обичайното сутрешно напрежение, всичко наоколо беше спокойно и те подканяше да се отпуснеш. Не му мислих много и приех предизвикателството. Почувствах се щастлива, усмихнах се и заобичах Гватемала на мига.
Volcanoe Fuego /вулкана Фуего, Антигуа/
Вулкана Фуего, Антигуа, Гватемала

Част 1 – Гватемала

География

Република Гватемала се намира в Латинска Америка.  Разположена е между Тихия океан и Карибско море. На север и запад граничи с Мексико, на североизток с Белиз, на изток с Хондурас, а на югоизток с Ел Салвадор.  Територията на страната е 108 890 км² като голяма част е заета от планинския пояс Кордилери, представен от вулканичните планини на Сиера Мадре с най-високия връх в Централна Америка – вулканът Тахумулко (4203 m), планината Сиера де лос Кучуматанес и хребетите Сиера де лас Минас. Около 54% от територията на Гватемала е покрита с тропическа джунгла, сред която се издигат вулкани, от които три са активни. Именно тяхната дейност, съчетана със специфичната структура на тихоокеанското дъно, предизвиква чести земетресения.
В северната и северозападната част на страната са разположени карстовите низини на Алта Верапаз, спускащи се до ниското, леко хълмисто плато Петен.
Volcanoes Akatenango and Fuego by sunrise
Вулканите Акатенанго и Фуего по изгрев слънце, Гватемала

Население

Името на Гватемала произлиза от думата cuauhtēmallān, която в превод от езика на ацтеките означава „място с много дървета“. Страната е пропита с тайнственост, а древните ритуали на легендарния народ, създал някога мистериозната и удивителна цивилизация на маите насред влажните джунгли на Централна Америка, все още се практикуват в някои части на страната. Отивайки в Гватемала, можете да участвате в езически празници, да се потопите в живота на потомците на маите и да наблюдавате зловещи магьоснически ритуали на сурови шамани в странни облекла.
Гватемала е разделена на 22 департамента, които се различават значително по размер и гъстота на населението. Например Петен заема около една трета от цялата страна, но е много рядко населен, а в сравнително малкия департамент на Гватемала сити живее повече от 20% от общото население на страната.
Населението на Гватемала е 17 милиона, 42% от които са маянци. Останалата част са латиноси или смесица от различни националности.
Столицата на Гватемала е Гватемала сити. Това е най-големият (повече от милион души) град в Централна Америка. Най-посещаваното и популярно място е Националният парк Тикал. На територията му има руини на древен град и светилища, построени около средата на 3в. сл. Хр. Тук са и прочутите пирамиди на маите.
Tikal, Guatemala
Тикал, Гватемала
Основният език е испански, говори се от 90% от населението, a диалектите, на които местните хора общуват помежду си, са 23 на брой.
Flores, lake Peten Itza, Guatemala
Флорес, езерото Петен Ица, Гватемала
Antigua, Guatemala
Женa в традиционно облекло, Антигуа, Гватемала

Какво да видим в Гватемала

Гватемала разполага с огромно ранзообразие от природни ресурси и е истински рай за хората, които обичат природата. В страната има 14 разлини еко региона, много езера като най-големите са Атитлан, Изабал, Аматитлан и Петен Ица, 61 лагуни, 100 реки, 4 блатисти местности и много пещери. Любителите на археологията и историята могат да се потопят в мистичната атмосфера на руините на маянската цивилизация или градчета в колониален стил като Антигуа. За почитателите на забързаното ежедневие би подхождала атмосферата на Гватемала сити.

 

Полезна информация

Паричната единица на Гватемала се нарича “кецал”. Наименованието прозихожда от националната птичка на Гватемала – кецал. 1 кецал се равнява приблизително на 25ст.

В по-голямата част на страната в ресторантите и магазините се приемат плащания с кредитна или дебитна карта. Добър е и курсът на Револют като за транзакция се начисляват само 15ст, за разлика напр. от Франкфурт, където начисляват 75ст. За покупки на пазара, обаче, си носете кеш. Обяд/вечеря струва между 20 и 40лв., бирата е между 3 и 8лв.

Wi Fi в хотелите, лоджите и къщите за гости е с добра скорост, за разлика от предплатения интернет, ако си закупите карта.

Контактите са тип А, носете си накрайник.

Транспорт – най-бърз и удобен начин в населените места, ако не ви се ходи пеша, е придвижването с тук-тук. Може да ползвате и такси, което е значително по-скъпо. Chicken buses са междуградските автобуси. Придвижването с тях е бавно, но изпълнено с приключения. Лодките са вариант, ако се движите по езеро или река.

 

Кога да посетим Гватемала

На практика през цялата година. Това е страната на вечната пролет. Сухият сезон е между ноември и март, а дъждовният е от април до октомври. Когато и да отидете, обаче, гарантирам едно – ще заобичате Гватемала и няма да искате да се върнете.

Sunrise in Liwingston, Guatemala
Изгрев в Ливингстън, Гватемала
Sunset in lake Atitlan, Guatemala
Залез в езерото Атитлан, Гватемала

 

⇒ Повече снимки ще намерите във Фейсбук страницата ми My Places to Visit


⇒ За контакт: myplacestovist2021@gmail.com


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Абонирайте се

Абонирай се за Myplacestovisit.net

Вие успешно се абонирахте. Благодаря ви.

Имаше грешка. Опитай онтново.

My Places to Visit will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.