Посети Антигуа
Щипка история
Хората на Антигуа
Уличките на Гватемала
Забележителности и какво да посетите в Антигуа
1. Арката Санта Каталина /Santa Catalina arch/
2. Пазара на занаятите и църквата Ел Кармен /Mercado de Artesanias y Iglesia El Carmen/
Произходът на тази сграда датира от 1638г., когато Градският съвет на тогавашния град Сантяго де лос Кабалерос дава разрешение за изграждането на църква и Ермитаж, посветени на Ордена на Дева Мария от планината Кармел. През 1651г. тези съоръжения са разрушени от земетресения. През 1686г. е построена нова църква, която също претърпява големи щети от земетресението, настъпило през 1717г. Новата сграда е завършена през 1728г. във вида, познат и днес. Земетресението от 1773г., обаче, разрушава напълно сградата и тези руини са затворени за обществеността, но страничните стени и фасадата на църквата остават невредими.
В непосредствена близост се намират и руините на манастира, принадлежал на същия религиозен орден. Те са напълно възстановени и са дали подслон на пазара за занаяти Ел Кармен, на който квалифицирани занаятчии предлагат различни изделия от кожа, дърво, метал, някои полускъпоценни и скъпоценни камъни.
През почивните дни някои от занаятчиите излагат своите изделия пред руините на сградата, за да привличат повече клиентела за пазара.
3. Църквата Ла Мерсед /Iglecia de la Merced/
4. Централния площад на Антигуа /Parque Central/
5. Фонтана на сирените
6. Катедралата на Антигуа
Строителството на катедралата започва през 1545г., но пълното й изграждане е възпрепятствано от честите земетресения през годините. Разрушена от земетресението през 1773г., през следващия век катедралата е само частично възстановена. В настоящето църковната част се помещава във входното антре на оригиналната сграда. Зад фасадата на катедралата се намират руините на основната сграда, но входът е от страничната улица Calle Oriente.
7. Руините на Катедралата на Антигуа /Ruins of Cathedral de Santiago, Antigua/
Руините безспорно са по-интересната част от катедралата. С масивни колони, разпръснати под широките тухлени арки и растителност, поникваща от пукнатини в стените, руините са призрачно място. Репродукциите на сложни гипсови фигури и корнизи между арките изглеждат още по-впечатляващи на фона на разрушенията и проникващото между тях слънце. Зад главния олтар стъпала водят надолу към бивша крипта, която сега служи като параклис и приютява фигура на почернял от дим Христос.
8. Университета Сан Карлос /Universidad San Carlos, Аntigua/
Сградата на университета е много красива и се намира точно срещу входа към руините на катедралата. Основан през 1676г., Сан Карлос е най-старият университет в Централна Америка, но седалището вече се намира в Гватемала Сити. Сградата е в добро състояние и вътре се помещава Колониалният музей. В него са запазени скулптури и картини на видни мексикански художници от колониалния период. Дори да не посетите музея, достатъчно е само да влезете в централния двор, за да добиете представа какъв важен културен център е бил Антигуа до земетресенията от 18-ти век.
9. Манастира на капуцините /Convento de las Capuchinas/
Строежът на тази историческа сграда започва през 1731г. Първоначално се нарича Convento e Iglesia de Nuestra Señora del Pilar de Zaragoza (Манастир и църква на Дева Мария от Сарагоса). Целта й била да приюти Ордена на клариските. По това време почти всички религиозни манастири са били място за обучение, настаняване, но също и затваряне на дъщерите на испанците, заселени по тези земи. За целта манастирите изисквали зестра, която помагала за тяхната издръжка и богатство.
Но капуцините клариси премахнали първи това правило и така най-бедните момичета получили достъп до манастира. Въпреки това социалната диференциация във вътрешния ред на манастира се запазила. Имало два класа монахини – строго затворените, които спели в малки килии и живеели от милостиня в най-строга бедност и покаяние, но имало и монахини, наречени урбанисти, които имали доходи, живеели в големи килии в кръглата кула и били освободени от много пости и епитимии. Около 30 монахини живеели в манастира под надзора на игуменка. След опостушителното земетресение през 1773г. сградата не е силно повредена, но монахините се преместват в Гватемала сити. Стои изоставена дълги години до 1943г., когато е обявена за национален паметник.
10. Църквата Сан Хосе Стария /Iglesia San José El Viejo/
Старата църква Сан Хосе е една от красивите колониални и религиозни руини на Антигуа, разположена на тих ъгъл в южната част на града. Историята разказва, че две години след построяването й през 18-ти век, испанският крал Фелипе V наредил тя да бъде затворена, защото била построена без официално разрешение. Въпреки това е официално открита през 1762г. и продължила да се използва от религиозните ордени дори след земетресението от 1773г. През 1990г. стартира проект за съвременна реставрация. Когато минах покрай нея, обаче, дворът беше заключен и нямаше признаци на ремонтни дейности.
11. Църквата Сан Франциско
Първата постройка на църквата датира от 1542г., но година по-късно религиозният орден на францисканците се сдобива с по-подходящо парче земя, върху което построява своята църква и манастир. Тази църква е пропита с духа на Хермано Педро де Сан Хосе де Бетанкур, францискански монах, който основал болница за бедните в Антигуа и спечелил благодарността на поколенията. Болните все още се молят горещо на гроба му, помещаван в изискан павилион след канонизирането му за светец през 2002г. Поклонниците могат да влязат през градината на църквата. Музеят е хаотично осеян с реликви от църквата и добре запазени лични вещи на Санто Хермано, докато коридорът е облепен с благодарствени бележки за чудеса, приписвани на светеца. От южната страна са руините на съседния манастир, в който все още се виждат някои ярки стенописи сред развалините от земетресението.
12. Руините на Манастира Сан Франциско /Ruinas del Convento de San Francisco en La Antigua Guatemala/
13. Храм на училището на Христос /Templo de la Escuela de Cristo/
14. Юниън танк /Union Tank/
Това историческо място е било използвано от хората за пране на дрехите им по време на колониалните времена. Tанкът е реконструиран през 1979г. и е запазен до днес. Намира в Parque de la Union и е разположен пред руините на храма и манастира на Санта Клара.
15. Парка Юниън /Parque de la Union/
Малък, тих парк за отдих. От едната му страна се намира Union Tank, а от другата болницата Сан Педро и манастира Сан Хуан де Диос.
16. Болница Сан Педро и Манастир Сан Хуан де Диос /San Juan de Dios Convent/
Болница Сан Педро е основана през 1654г. и открита през 1663г., за да обслужва бедните и онеправданите. Три различни католически ордена са управлявали институцията през дългата й история. След всяко опустошително земетресение е правен ремонт или възстановяване на болницата. За разлика от повечето колониални структури в града, болницата Сан Педро все още функционира. Францисканските монаси продължават мисията, създадена преди повече от 350 години. Obras Sociales Hermano Pedro е социален център, който също се помещава тук. Осигурява жилищни помещения за възрастните хора, храна за хората в неравностойно положение от всички възрасти, облекло за бедните и основни амбулаторни услуги.
17. Места за хранене в Антигуа
Градът предлага богат избор от места за хранене – от скъпи до бюджетни ресторанти с местна кухня, чуждестранна кухня, заведения за бързо хранене, капанчета за бързо приготвена местна храна, а на някои места като в парка около църквата Ла Мерсед може да си купите дори домашно приготвена храна. Храната в Гватемала е вкусна, предлагат се основно риба и морски дарове, пиле, но също така телешко и свинско месо. Гарнитурите са ориз, леко пасиран боб, пържени банани и салата. За закуска се предлагат пресни плодове, американски палачинки, но и традиционна закуска с бъркани яйца и гарнитура.
18. Кафенетата в Антигуа
Гватемалското кафе има славата на едно от най-добрите в света. В Антигуа кафенетата са различен тип – някои от тях са традиционни, с вътрешна градина и разположени наоколо магазинчета за сувенирни изделия, има кафе-сладкарници, в които може да си поръчате към кафето и вкусен десерт. Срещат се и модерни кафенета, които предлагат всички условия за работа на дигиталните номади.
19. Хълма Серо де ла Круз /Cerro de La Cruz/
Серо де ла Круз е хълм, белязан от масивен каменен кръст. Той предлага живописна гледка към целия град на фона внушителния вулкан де Агуа. Качих се на хълма, за да снимам залеза. Оказа се, че мястото е в ремонт, изграждаха паркова част около кръста, а група полицаи си правеха фотосесия на фона на града. И залез нямаше. Показвам единствената снимка, която успях да направя преди плътна пелена от облаци да закрие вулкана. Чакайки облаците да се вдигнат, се заговорих с група млади хора от Щатите, които обикаляха света и също бяха дошли на хълма да посрещнат залеза. Запознах се с фотограф от Хюстън и двойка от Южна Корея. Говорихме дълго, но облаците упорито си стояха все там. Смрачи се. Реших да снимам града с нощните светлини и да си тръгна. Безуспешно. Всичко тънеше в мъгла.
20. Антигуа през нощта
Непременно се разходете в Антигуа през нощта. Навсякъде цари оживление, а атмосферата е пропита от смях, щастие и задоволство.
⇒ Повече снимки ще намерите във Фейсбук страницата ми My Places to Visit
⇒ За контакт: myplacestovist2021@gmail.com
[BTEN id=“1179″]