Защо да посетим Самотраки?
Самотраки е свобода. Кристално море. Планина. Девствени гори. Каньони. Водопади. Самотраки е островът на хипитата. На Самотраки идват хора, които не се подчиняват на условностите, обичат свободата, природата, дивото. Ако си падате по барове, лъскави дрешки, шумни таверни и лукс, то това място определено не е за вас.
Къде се намира остров Самотраки?
Самотраки е разположен в крайната североизточна част на Егейско море между островите Лимнос, Имврос и Тасос. Площта му е 178 км², а дължината от запад на изток – 21 км. Островът има овална форма, с дължина на бреговата линия 59 км, като 35 км от тях са плажове, предимно каменисти. В централната част на острова се издига планината Саос. Най-високият връх е Фенгари, 1611 м. н. в. Името Фенгари означава „толкова висок, че скрива Луната“ (от гр.φεγγάρι- Луна). Главният град или по-скоро село на острова е Хора.
Как да стигнем до острова?
Препоръчвам да тръгнете с ранния сутрешен ферибот, за да се насладите на изгрева над пристанището на Александропули и да имате пред вас цял ден на разположение.
Самотраки не е само море, планина и природни феномени. Самотраки крие много история, а малките, типично гръцки селца, са безкрайно уютни и очарователни. Виртуално ще направим пълна обиколка на острова с лодка, за да ви запозная с недостъпната по суша южна част, ще разгледаме уникалните природни тайни, които крие островът, ще се разходим до най-високата му точка връх Фенгари, ще посетим каньони, водопади, ще се докоснем до историята, очарователното село Хора и зашеметяващите залези в Терма.
Селата на Самотраки
Основните населени места на острова са Терма, Хора и Камариотиса. Голяма част от селцата са сгушени в прегръдките на планината Саос като някои от тях, особено от южната част на острова, са трудно достъпни.
Хора
Какво да посетите в Хора?
- Цитаделата
Работно време: всеки ден от 08 до 20:00ч.
- Църквата Успение Богородично
Лесно ще познаете църквата по впечатляващата й кула с камбанария. Църквата е построена през 1857 г. и открита през 1875 г. Тя съхранява нови и стари икони, но най-впечатляващите реликви, които пази, са черепите на петимата затворници, принудени насила да приемат исляма от турците.
- Статуята на богинята на победата Нике
Оригиналната статуя на богинята Нике е открита на Самотраки. Впечатляващата статуя на крилатата богиня на победата в Хора се намира в подножието на селото и е особено атрактивна нощем.
- Ресторантите в Хора
Ресторантите са типично гръцки. Непретенциозни и уютни, ресторантите предлагат традиционна вкусна гръцка храна. Насладете се на чаша узо или вино под сянката на асмите или дръвчетата.
- Опитайте най-вкусния ръчно изработен шоколад
Магазинчето се намира в началото на главната уличка от лявата страна посока центъра.
- Купете си сувенир от традиционния за региoна Goat shop.
Един от символите на острова са козите, които са буквално навсякъде. Купете си сувенир, шапка или тениска с техния лик.
- Посрещнете залеза
Насладете се на залеза от крепостта или тръгнете по пътя към края на селото. Там има голяма поляна, от която се разкрива впечатляваща гледка към морето и отсрещните острови.
Терма
Терма лежи в северната част на острова между планината и морето на 15 км от пристанищното село Камариотиса. Местните жители са по-малко от сто, но локацията на селото е отлична и Терма е предпочитано място за настаняване от туристите.
Селото носи името си от горещите минерални извори, датиращи още от византийско време, но влезли в експлоатация едва през 1980 г. Минералните бани се намират точно на входа на селото, вдясно зад автобусната спирка и са отворена за посетители от юни до октомври. Освен тях в края на селото има два малки открити минерални басейна, за които има указателна табела в центъра на Терма.
Селото предлага на своите туристи таверни, кафенета, магазини за ръчно изработени изделия. Наблизо се намират и двата къмпинга на острова, единият от които е напълно безплатен.
Плажът на Терма е каменист с малки пясъчни участъци и предлага уникалнато съчетание между море и планина. Водата е кристална, а условията за плуване са идеални. На плажа има бар с интересен екстериор, приятна музика и освежаващи коктейли. Нарича се Саоки и се намира вдясно от паркинга.
От Терма тръгва маршрутът към най-високия връх на острова Фенгари. Само на няколко минути пеша е девствената гора, от която водят пътеки към водопадите Грия Ватра. Каньонът Фония е на няколко минути път с кола. От Терма тръгва и лодката за обиколка на острова, а залезите от кея са зашеметяващи.
Камариотиса
Камариотиса е пристанищното село на острова. Оттук тръгват и тук акостират фериботите. Самото селце е малко, типично гръцко. Може да отделите половин час да се разходите из него, но не очаквайте да видите нещо специално. На самото крайбрежие са разположени кафенета, таверни и ресторанти, предлагащи храна за всеки вкус.
Препоръка: от Камариотиса може да наемете кола, мотор или скутер, за да обикаляте из острова.
Плажовете на Самотраки
Ватос
Плажът Ватос се намира в южната част на острова. Заобиколен е от високи стръмни скали от всички страни и е достъпен само по море. Плажът Ватос се слави като най-красив плаж на Самотраки и има защо. Лазурните води на морето, пясъчната ивица, пещерата, интересните скални образувания, изваяни като замък от мокър пясък, зокумите, нацъфтели сред пустошта, определено защитават славата му. До плажа може да стигнете с круизна лодка, надуваема лодка или каяк. Малцина смелчаци се осмеляват да се спуснат по стръмната пътечка и сипеите, водещи към плажа.
Пахия Амос (Pachia Ammos)
От Пахия Амос може да наемете каяк или лодка за обиколка до плажа Ватос, водопада Кремасто Неро и плажа Кипос.
Терма
Плажът на Терма е каменист, но водата е кристално чиста. Усещането да си в море, а срещу теб да се извисяват зелените хребети на планината Саос, е неописуемо.
Кипос
Кипос е краят на пътя. На Кипос пътят просто свършва и започва морето. Кипос е суровата красота и безпощадният вятър. Кипос е мястото, което най-много обикнах на Самотраки.
Катарти
Природни забележителности на Самотраки
Водопада Кремасто Неро
Водопадите Гриа Ватра
Природата на острова е непокътната и крие безброй природни богатства. Отправяме се към водопадите Гриа Ватра и планинските езерца в района на Терма. Пътеката води началото си от величествена вековна гора. Дърветата са уникални по форма и размер и ако се заслушате, ще чуете как всяко разказва своята история. В гората ще се натъкнете на интересни арт инсталации и свободно къмпингуващи семейства. В началото на пътеката вековните дървета се редуват с планински поточета. След това пътят се разделя. Може да продължите по пътеката покрай гората и да достигнете първия водопад и двата вира, в които може да се разхладите. Аз, обаче, ви съветвам да поемете нагоре по стръмната и камениста пътека, за да достигнете до по-високите водопади.
Растителността рязко променя своя облик, вековните дървета биват заменени от оскъдна растилност, ниски храсталаци в червено и жълто и дървета с лъскава сиво бяла кора. Като се изкачите по-високо растителността отваря гледка към морето.
След това пътеката отново се променя, дърветата стават по-високи, а под скалите се крият малки водопади. Достига се до първия голям водопад. Оттам как ще продължите, решавате вие. Има водопади, които се крият по-високо, а може да се спуснете и до близкия до гората водопад.
Препоръка: Ползвайте Google maps и преценете възможностите си.
Каньона Фониа
Каньонът Фониа се намира на няколко минути от Терма с кола. Отново се тръгва през гора, но след това теренът става стръмен и каменист. Гледките са живописни. Каньонът е внушителен, скалите се редуват с гора. Има стръмни участъци с откатерване по въже, преминава се река, пътеките на места водят право нагоре, осеяни с листа и малки камъчета, но усилието си струва. Задължително посетете и трите водопада.
Фенгари
! Гледките от върха са уникални, но преходът не е подходящ за неопитни туристи. Денивелацията е 1555 м, разстоянието е 16 км в двете посоки, продължителността е 11-12 часа. Задължително бъдете добре екипирани със стабилни обувки, носете шапка или бъф за глава, слънцезащитен крем, храна и вода.
Скалните образувания Тис Гриас Та Паниа (Тis Grias Ta Pania)
Тис Гриас Та Паниа са една от природните атракции на Самотраки. Намират се от южната част на острова след водопада Кремасто Неро. Представляват странна геоложка формация от скали, наподобяваща огромни парчета плат. Mестните хора го наричат „дрехите на старата жена“. Легендата разказва, че някога тук живяла стара жена, а компания й правели единствено нейните козички. Един ден тя оставила дрехите си да се сушат на скалата, но задухал силен вятър, който ги разкъсал и изхвърлил на брега. Тъжна и огорчена, старата жена ги проклела да се вкаменят и ето, че това се е случило. Tis Grias Ta Pania са дрехите на старата жена, лежащи на сивата скала, различими само по белите линии, пресичащи скалата.
Исторически забележителности на Самотраки
Светилището на великите богове (Sanctuary of the Great Gods)
Работно време: всеки ден от 8:30 до 15:30ч. от пролетта до есента. Вход – 3 EUR.
Кулата Фониа
Кулата Фониа се намира в североизточната част на острова на плажа, край река Фониас (в превод „убиец“). Тя е построена след 1431 г., по време на генуеката епоха на Самотраки. Целта й била да пази малкото пристанище на средновековното селище, съществувало по поречието на реката и на многобройните манастири във вътрешността на тази част на острова.
Керамиката на Самотраки
По пътя към Терма от страната на морето се намира малко запазено находище на части от керамични съдове. Може да разгледате предметите от високо или да слезете на плажната ивица. Не пипайте и не разбутвайте подредбата на керамичните части.
Обиколка на острова
Да обиколиш Самотраки с лодка през септември се оказа мисия почти невъзможна, въпреки десетките билбордове, рекламиращи маршрута с посочени телефони за контакт и час на тръгване. Въпреки десетките телефонни обаждания и имейли, не получих отговор. Вероятността да си тръгнем от острова без да видим водопада Кремасто Неро ставаше все по-голяма, но за мен това категорично не беше опция. След дълги усилия и разпитване на местните хора накрая попаднах на телефонен номер, от който любезна дама ме информира, че все още се организират пътувания за обиколка на острова макар и не всеки ден, защото е необходимо да съберат определена бройка хора. Денят на следващото им пътуване съвпадаше с деня, на който трябваше да си стръгнем от Самотраки. Удължихме престоя си, презаверихме нощувките и билетите за ферибота (прави се само на място в Камариотиса, ако ви се наложи) и сбъднах още една мечта.
Цената за двама възрастни и две деца на 8 и 17 години беше 100 EUR и включваше целодневна обиколка на острова, консумация на вода и обяд, който беше приготвен на скара на плажа Ватос. Имайте предвид, че цените и условията са променливи.
Маршрута
Нека ви разкажа накратко за маршрута. Тръгва се от кея в Терма в 10:00ч. Капитанът ще ви изпрати предварително информация на телефона, който сте дали за контакт. Носете си паспортите/личните документи.
Обиколката започва покрай зелената планинска част на острова.
Следват крепостта и Хора в далечината.
Заобикаля се пристанищното село Камариотиса. На кейовете ще видите рибари. Достига се малка къщчичка, от която тръгват електрическите стълбове и захранват с ток острова. Лодката продължава пътя си покрай местното гето. Макар и с малка площ, и на Самотраки има гето.
От западната страна планината Саос започва да променя релефа си и пустошта започва да измества зеленината. Тук е обработваемата земя на острова. Селца се гушат под вече оголените и високи хребети на Саос.
Редуват се хълмове, скали и зад тях се показва пясъчният плаж Пахия амос. Следват самотни плажове, скали, скрити пещери и плажа Ватос, на който лодката акостира. Имаме свободно време за обиколка на плажа, плуване и обяд, предоставен от домакините ни.
Маршрутът продължава към внушителния водопад Кремасто Неро, скалните образувания Тис Гриас Та Паниа, минава покрай сипеите, спускащи се от планината и приличащи на огромна пясъчна пързалка. Тук там зеленеят ниски храсти и дървета. Странно е как оцеляват в тези сурови условия. Южната част е осеяна и с малки пясъчни плажове, достъпни само по вода. Ако сте с каяк или лодка, може да акостирате на някоя тясна ивица. Следва Кипос, пътя, който води към Кипос, крепостта Фониа и приключва на кея в Терма.
Други актвности
- Каякинг, шнорхелинг, дайвинг
Самотраки предлага идеални условия за всякакви водни спортове.
- Изкачете се до водопада Микрес Ватрес (Mikres Vathres)
Водопадът се намирасъвсем близо до Терма. Тръгва се по пътя вдясно преди да се влезе в гората.
- Посетете църквата св. Параскева, построена на брега на морето
Намира се по пътя към плажа Кипос. Може да направите и плаж.
- Посетете някое от планинските селца на острова
- Козите на Самотраки
Козите на Самотраки са абсолютно навсякъде. Може да ги срещнете в планината, по пътя или безцеремонно покатерени върху някоя кола.
Къде да отседнем в Самотраки?
- Бюджетен вариант Panagiotis Apostoloudias Rooms. Къщата се намира в Терма, която избрахме като най-добра локация на острова. Домакините бяха много любезни и останахме много доволни.
- За любителите на хотелско настаняване Niki Beach Hotel в Камариотиса.
- Alekas Studios в Терма
- Уникалната старинна къща в Хора House with Courtyard
⇒ Ако Гърция ви привлича с необятните си плажове, амосфера, обслужване, храна, вижте още:
Парга – живописното градче на Йонийско море
Сими – острова с най-живописно пристанище в Гърция
-Тази публикация съдържа партньорски връзки. За всяка покупка, направена чрез една от тези връзки, получавам малка комисионна, която отива за поддръжката на този сайт, без допълнителни разходи за вас. Благодаря, че ме подкрепихте! –
[BTEN id=“1179″]